Açlık grevi komisyonuna polis müdahalesi

Açlık grevlerine dair açıklama yapmak isteyen aralarında avukat ve insan hakları savunucularının da olduğu gruba polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti

Açlık grevi komisyonuna polis müdahalesi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerini izlemek için kurulan ve içerisinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) bulunduğu komisyon, Kızılay’da YKM önünde açıklama yapmak istedi.

Grup açıklama yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’na açlık grevleriyle ilgili hazırladığı raporu sunacaktı.

Komisyon üyelerinin basın açıklamasına yapmasına engel olan polis, grubun dağılması talep etti. Açıklama yapmakta ısrar eden ve slogan atan gruba polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

HDK SÖZCÜSÜNÜN KAFASINA DARBE

Şiddetli müdahale sırasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan’ın kafasına aldığı darbe sonucu hastaneye kaldırıldı. Kılıçarslan daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

AVUKATLARA GÖZALTI

Müdahale sırasında avukatlara şiddet uygulayan polis, avukat Kenan Maçoğlu, Veysi Eksi, Ahmet Baran ve Bülent Aşa’yı gözaltına aldı.

Polis müdahalesinden sonra grup, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne giderek, basın açıklaması yapacak.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 10:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER