ABF, olağanüstü kurulu yapıldı

Yeni yönetim belirlendi…

ABF, olağanüstü kurulu yapıldı

Alevi Bektaşi Federasyonu Ali Balkız'ın istifası üzerine Olağanüstü Genel Kurulu'nu topladı. İnşaat Mühendisleri Odası Konferans salonunda gerçekleştirilen kurul, yönetimin oluşturulması yönünde yapılan tartışmalar nedeniyle geç başladı.

ANKARA- ABF Olağanüstü Genel Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası Konferans salonunda yapıldı.

Eski ABF Genel Başkanı Ali Balkız politikalarını yoğun olarak eleştirdiği CHP’den milletvekili adayı olmak için genel başkanlığı bırakmıştı. Ali Balkız’a yoğun eleştiri getiren Fevzi Gümüş de bir süre sonra CHP aday adaylığı sırasına girmiş, ABF yoğun tartışmalar içine düşmüştü.

CHP’nin her zamanki tavrıyla bir kez daha yüz yüze kalan ve adaylık beklentileri suya düşen ABF yöneticileri bugün yaptıkları genel kurulda yeni yönetimlerini belirledi.

Yapılan konuşmalar, tüm keskin görünümlü söylemlerine rağmen AKP karşıtlığıyla sınırlı kaldı, Alevilerin karşılıksız CHP sevdasına, inkarcı, asimilasyoncu resmi ideolojinin temsilcisi CHP politikalarına yönelik bir uyanış işareti görülmedi.

Yönetim kurulunun oluşturulmasında ortaklaşma sağlanamadığı için yürütülen kulis faaliyetleri ve tartışmalar nedeniyle toplantı iki saat gecikmeli başladı.

Ülke genelinde Federasyonu oluşturan Alevi örgütlerinin yöneticilerinden oluşan delegelerin katılımıyla toplanan kurul, saygı duruyu ve divan seçimi ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, anneler günü dolayısıyla başta Cumartesi Anneleri, çocuklarını faili meçhul cinayetlerde yitiren anneler olmak üzere tüm annelerin gününü kutladı.

“'ALEVİ AÇILIMI' REDDİ-İNKARA DÖNÜŞTÜ”

Türkiye'ye genel seçim gündeminin hakim olduğunu hatırlatan Gümüş, AKP'nin iki dönemdir uyguladığı siyasal, ekonomik ve sosyal “projeler” ile Türkiye'yi açmaza sürüklediğini belirtti. Kürt sorununun çözümü için başlatılan “açılım” silsilesinin fiyasko ile sonuçlandığını kaydeden Gümüş şöyle devam etti: “'Alevi açılımı' ile devam eden süreç Alevilerin reddi- inkarına dönüştü. Bu durumda Alevilerin yapması gereken sokakları ısıtmaktır.”

GÜMÜŞ: AKP'NİN KENDİSİ ÇILGIN VE UCUBEDİR

“AKP hükümetinin kendisi çılgın bir projedir, hem de ucubedir” diyen ABF Genel Başkanı Gümüş, “Çılgın projedir çünkü, sorunların çözümü için kanal açması gerekirken Marmara ve Karadeniz arasına kanal açma 'çılgınlığını' tercih etmiştir. Ucubedir çünkü, demokrasi güçlerinin ve halkların taleplerini görmezden gelip ısrarla kendi 'ılımlı islam' projesini uygulamaya devam etmektedir” dedi. Gümüş, AKP hükümetinin referandum sürecinde yarım bıraktığını 12 Haziran genel seçimlerinin ardından tamamlayacağını ifade etti.

Siyasi partilerin seçim bildirgelerini eleştiren Gümüş, bildirgelerde Alevi sorununun, Kürt sorununun, açlık, işsizlik ve yoksulluk sorununun teğet geçildiğini kaydetti.

ABF ve demokrasi güçlerinin demokratik bir anayasanın oluşturulması için ciddi bir mücadele takvimi çıkarması gerektiğini söyleyen Gümüş, Alevileri, Kürtleri ve tüm hak talep eden kesimleri kapsayan anayasanın yapılması gerektiğini vurguladı.

ABF'nin kuruldan tüm bileşenlerinin içinde bulunduğu, kendisini içinde gördüğü bir yönetim kurulu ile demokrasi mücadelesine hazır olarak çıkması temennisinde bulunan Gümüş, yeni yönetimin ortak akıl ve duygu birliği ile Alevilerin aklına, duygularına ve siyasal bilincine hitap etmesi gerektiğini vurguladı.

“DEMOKRASİ KARŞITLARI GÜCÜMÜZDEN ÜRKTÜ”

Alevi sorununun Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa ve dünya sorunu haline geldiğine işaret eden Gümüş, “bizim bu sorunu çözmekteki rehberimiz, yolumuz ulularımızdan aldığımız yaşam ve inanç bilinci ile demokrasi kültürüdür. Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın” şeklinde konuştu. Alevilerin demokrasi mücadelesinde büyük bir güç olduğunu ve demokrasi karşıtlarının bu güçten ürktüğünü ifade eden ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, demokratik hak mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

Gümüş'ün konuşmasının ardından Faaliyet, Denetim ve Mali Raporlar okundu. Raporlar ve Yönetim ve Denetim Kurulları, delegeler tarafından oy birliği ile aklandı.

Divan'ın hızla seçim gündemine geçmek istemesi delegeler tarafından tepki ile karşılandı. Yönetimin oluşturulmasına ilişkin tartışmaların sürmesi üzerine kurul, dilek ve temenniler bölümü ile devam etti. Bu bölümde söz alan delegeler, Federasyon yönetimine, Federasyonun Alevilerin haklarına ve taleplerine ilişkin sergilediği duruş ve mücadeleye ilişkin eleştirel konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların ardından ABF Olağanüstü Genel Kurulu, yeni yönetimin belirlenmesi için seçim gündemi ile devam etti.

ABF'NİN YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ

Yeni yönetim listesinin belirlenmesinde yaşanan tartışmalar nedeniyle gecikmeli başlayan kurulda, tek liste ile seçime gidildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun yeni yönetimine seçilen isimler şunlar oldu: Selahattin Özel, Fevzi Gümüş, Oktay Kandemir, Kemal Bülbül, İmam Hüseyin Bor, Hüseyin Elmak, Köksal Yıldırım, Hüseyin İlgen, Gazi Orhan Türkyılmaz, Necati Şahin, Zafer Menekşe, Mustafa Erkoç.

Genel başkanın yönetimin yapacağı toplantıda belirleneceği bildirilirken, Selahattin Özel'in düşünüldüğü öğrenildi.

ETHA / DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE