Abdullah Cömert davası Balıkesir'de başladı

Tutuksuz sanık polis memuru A.K.'nin yargılandığı dava 19 Ekim 2015 tarihine ertelendi

Abdullah Cömert davası Balıkesir'de başladı

Hatay'daki Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili güvenlik gerekçesiyle Balıkesir'e alınan davada, tutuksuz sanık polis A.K.'nin yargılanması başladı.

Davanın 4'üncü duruşması bugün saat 09.00'da Balıkesir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Sabah saatlerinde çok sayıda polis adliye çevresinde güvenlik önlemi aldı. Duruşmaya Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert ve kardeşi Adnan Cömert, çok sayıda müdahil avukat katıldı.

Erzurum 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında silahlı terör örgütüne üye olma, suçu ve suçluyu övme, terör örgütü propagandası yapma suçlamalarıyla dava açması nedeniyle Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert bugünkü duruşmaya katılamadı. Geçen davada olduğu gibi bugünkü duruşmada da ilginin az olduğu görüldü.

ADNAN CÖMERT: ARTIK TUTUKLANMASINI BEKLİYORUZ

Abdullah Cömert'in kardeşi Adnan Cömert, "Artık tutuklanmasını bekliyoruz. Tüm kanıtlar, ses kayıtları, ispatlamamıza rağmen olmadı. Tutuklanmasını bekliyoruz. 16 saatlik yoldan geliyoruz" dedi.

Bir gazetecinin Zafer Cömert'i sorması üzerine konuşan Adnan Cömert, "Bizi terör ile suçluyorlar. Türkiye'de adalet böyle" diye yanıt verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Tutuksuz sanık polis memuru A.K.'nin yargılandığı dava 19 Ekim 2015 tarihine ertelendi

SON DURUŞMADA NE OLDU?

Geçen 1 Nisan'da, yaklaşık dokuz saat süren son duruşmada Cömert ailesinin avukatları, izlenen MOBESE görüntülerinin ardından, polis memuru A.K.'nin tutuklanmasını istemişti. Mahkeme delillerin karartılma tehlikesinin olmaması, kaçma durumunun bulunmaması ve A.K'nin tüm duruşmalara katılmasını gerekçe gösterip, sanığın tutuklanması talebini reddetmişti. Mahkeme yine Cömert ailesinin avukatlarının yerinde keşif isteğini, olay yeri ile ilgili yeterli fotoğraf ve görüntüler olduğu gerekçesiyle kabul etmemişti.

DAVA GÜVENLİK GEREKÇESİYLE BALIKESİR'E ALINMIŞTI

Hatay'da 2 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı protestoları sırasında polis panzerinden atılan biber gazı kapsülü başına isabet eden Abdullah Cömert yaşamını yitirdi. Adli Tıp raporunda Cömert'in, başına gaz fişeğinin isabet etmesiyle öldüğü belirlendi. Bunun üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonrası, sanık polis memuru A.K. hakkında dava açıldı. Sanığın avukatları güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kente nakli için savcılığa başvurdu. Hatay Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün de aynı yönde görüş bildirmesi üzerine, dava geçen yıl Temmuz ayında Hatay'a yaklaşık 1200 kilometre mesafedeki Balıkesir'e alındı. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2015, 11:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER