AB’den Kuzey Suriye açıklaması

Mogherini, AB ile Türkiye’nin ortak amacının Suriye ve bölgede şiddeti durdurmak, terörü yenmek ve istikrarı sağlamak olduğunu aktardı

AB’den Kuzey Suriye açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile uluslararası koalisyonun ortak çıkar ve çabalarına dikkat çekerek Türkiye’nin atacağı adımlarda tek taraflı davranmamasını istedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Mogherini, Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeydoğusuna yapılacak olası askeri operasyonun “endişe kaynağı” olduğunu belirtti.

Mogherini, Cumartesi günü yazılı olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’yi AB’nin önemli bir ortağı ve Suriye krizi nedeniyle bölgede “kritik düzeyde önemli bir aktör” olarak tanımladı.

Mogherini, AB ile Türkiye’nin ortak amacının Suriye ve bölgede şiddeti durdurmak, terörü yenmek ve istikrarı sağlamak olduğunu aktardı.

Mogherini açıklamasında Türk makamlarından IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyonun çabalarını baltalayacak “tek taraflı bir eylemden sakınması” konusunda beklentilerinin olduğunu ifade etti.

IŞİD’e karşı savaşın sonlarına yaklaşıldığının altını çizen Mogherini, bu örgütün yenilmesinin 2011’den beri devam eden Suriye krizine sürdürülebilir bir çözüm bulunması için vazgeçilemez bir hedef olduğunu belirtti.

MENBİÇ VURGUSU

“Bu kapsamda Türkiye ile Menbiç arasındaki yol haritasının ivedilikle uygulanması çok önemli” diyen Mogherini, Suriye’nin kuzeyinde her kesimce kabul edilebilir bir sonucun Türkiye’nin güvenlik endişelerini kapsarken, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların sekteye uğratılmaması gerektiğini söyledi.

Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna yönelik askeri harekâtın birkaç gün içinde başlayacağını belirtmişti.

Cuma günü bir açıklama daha yapan Erdoğan, YPG güçlerinin Fırat’ın batısındaki Menbiç’ten çıkarılmaması durumunda Menbiç’e de operasyon yapılacağını belirtmişti.

Kaynak: Sendika.Org

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 10:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baykuş
Baykuş - 1 yıl Önce

turkiye. suriyedeki savaşa karışmanın sebebi tc geleneğinde kürtleri öldurme yok etme geleneği var turkiye kürt düşmanlığı uzerinde kurulmuş bir devlettir mese akp meselesi deyildir gelmiş geçmiş suleyman soylu demirel soysuz ecevit mecevit fark etmez iktidara kim gelmişse kürtleri katil etmiş kim iktidarda olursa olsun fark etmiyor Önceliği yapacağı ilk iş kürtleri nasıl imha eder

Usman
Usman - 1 yıl Önce

Kimse merak etmesin, Ziyaret keskin oldukça,kimse yaklaşıp dokunmaz.hırıltı,davulcu yüklenmesi gibi kaybolur gider,unutulur.

SIRADAKİ HABER