ABD’den Ankara açıklaması

ABD elçiliği bilgi notunu Türk yetkililerle teyit ettiklerini açıkladı

ABD’den Ankara açıklaması

ABD Büyükelçiliği, 11 Mart’ta “ABD Vatandaşlarına Güvenlik Mesajı” başlığı altında yayımlanan mesajda, “Türk hükümeti binaları ve konutlarına potansiyel bir terörist saldırısına dair bilgiler olduğu” bilgisine yer verilirken, Amerikalılardan bölgeden uzak durmaları istenmişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden dün atılan tweette vatandaşlarını saldırıya karşı uyarmasına yönelik mesaj hakkında bilgi verildi.

Büyükelçilik, “ABD Büyükelçiliği’nin Ankara’daki ABD vatandaşlarına yönelik mesajı hakkında Türk basınında yer alan spekülasyonlara ilişkin gerçekler şöyledir.

“ABD Büyükelçiliği geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşan ve Türk hükümeti kaynaklı olduğu belirtilen bir uyarı mesajı yoluyla bir tehdit bilgisinden haberdar olmuştur.

Söz konusu uyarıyı Türk makamlarıyla teyit eden büyükelçilik, Türk hükümetinden herhangi bir tehdit bilgisi edindiğimizde rutin olarak yaptığımız şekilde, aralarında hem devlet görevlileri hem de sivillerin bulunduğu Ankara’daki tüm ABD vatandaşlarına ve ABD Büyükelçiliği’nin tüm çalışanlarına yönelik bir bilgi notu yayınlamıştır.”

Büyükelçiliğin tehlikeli olarak adlandırdığı Bahçelievler bölgesi dünkü patlamanın yaşandığı noktaya 3 kilometre mesafede bulunuyor. Terörist saldırı olabilir diye adlandırılan bölgede ayrıca Anıtkabir, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Dışişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi Bakanlığı, Sayıştay, Milli Kütüphane gibi devlet binaları yer alıyordu.

Büyükelçilik ayrıca ABD vatandaşlarından, kendi kişisel güvenlik planlarını gözden geçirmelerini, yerel olaylardan haberdar olmalarını ve Büyükelçiliğin yönergelerini takip etmelerini önerilmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER