ABD'deki davadan: Güler’e oğlu Barış Güler aracılığıyla 200 bin dolar ödendi

Eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak ifade veriyor

ABD'deki davadan: Güler’e oğlu Barış Güler aracılığıyla 200 bin dolar ödendi

ABD’deki İran yaptırımları davasında sanık koltuğundan tanık koltuğuna transfer olan Reza Zarrab'ın sorgusunun sona ermesinin ardından diğer tanıklar hakim karşısında.

Mahkemede Hakan Atilla tek sanık olarak yer alıyor.

New York'ta görülen davada, bugün eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak ifade veriyor.

Korkmaz, New York'taki ifadesinde 17-25 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili açılan davanın soruşturmasını yürüttüğünü ve emri altında sekiz polisin çalıştığını söyledi.

Korkmaz ayrıca Türkiye'den ayrıldığını ve artık ABD'de yaşadığını da aktardı.

21.02 Oturuma öğle arası verildi.

20.50 Atilla’nın avukatları, Korkmaz’ın (Türkiye’nin yakın tarihini içine alan) ifadesinin dava konusuyla alakası olmadığı gerekçesiyle itiraz etti, yargıç reddetti.

20.45 Korkmaz, TÜRGEV’den ve Erdoğan ailesinin bu vakıfla ilişkisinden söz etti.

20.40 Korkmaz: “Muammer Güler’e, oğlu Barış Güler aracılığıyla 200 bin dolar tutarında ödeme yapıldı.”

20.36 Soruşturma ekibinin AB Bakanlığı’nda çektiği diğer fotoğraflar da delil olarak sunuldu.

20.35 Ara sona erdi. Korkmaz’ın ifadesine devam.

20.16 Oturuma ara verildi.

20:13 Korkmaz, dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’tan bahsetti, davayı takip eden muhabir Adam Klasfeld ifadenin bağlamına bakıp bilgi vereceğini yazdı.

20.00 Para yığınına ait başka bir fotoğraf, 30 Ağustos 2013’te teslim edilmiş.

Soru: “Bu tarihin özel bir önemi var mı?

Korkmaz: “Evet.” Soru: “Nedir?”

Korkmaz: “Zafer Bayramı.”

19.55 Başka bir fotoğraf gösterildi.

Korkmaz: “200 dolarlık banknotlardan oluşan bir para yığını. 500 avro tutarında destelerden oluşan para yığınları ve Türk lirası desteleri de var. Bunlar Aslan’ın evinde bulundu.”

19.50 Korkmaz: (Gösterilen beyaz bir ayakkabı kutusuyla ilgili) “Soruşturmada tespit ettiğimiz bir rüşvet ödemesiydi.”

19.45 (Aslan’ın evinde ayakkabı kutularında bulunan paraların fotoğrafıyla ilgili): “Bunu, operasyonda elde ettik. Aslan’ın evinde, ayakkabı kutularında veya başka bir halde saklanan büyük miktarda para olabileceğini belirtmiştim.”

19.43 Korkmaz: “Soruşturma, rüşvet ve evrakta sahtecilik iddialarına kadar uzandı, liste genişledi. Vaktim olsaydı sanırım daha fazla isim eklerdim. Halkbank’ta birçok kişiden şüphelendik ama Hakan Atilla hiçbir zaman rüşvet kabul etmedi.”

TANIK HÜSEYİN KORKMAZ KİMDİR?

Korkmaz, 2014 yılında 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislerle ilgili açılan dava kapsamında önce gözaltına alınmış ve sonrasında da tutuklanmıştı.

Eski komiser yardımcısı, 17 aylık tutukluğun ardından Şubat 2016'da serbest bırakılmıştı.

Korkmaz, o dönemde katıldığı duruşmada, tahliye talep ederken yaptığı konuşmada, "17/25 Aralık dosyalarında hiççalışmadım, tek parafım yok, ben 17 aydır neden tutukluyum? 17/25 Aralık dosyasında görev almadığım için disiplin cezasına gerek olmadığım kararını Efkan Ala imzaladı. 17/25 Aralık dosyasında değil işlem yapmak, o dosyadan haberim bile yoktu. Başka büroda çalışıyordum. Nasıl suç işledim ben?" diye konuşmuştu.

17 Aralık soruşturması sırasında hem polis fezlekesini hem de savcı Celal Kara'ya gönderilen raporu yazdığı öne sürülen Korkmaz'a o dönem görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltilmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 12:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER