'ABD, Afganistan'daki askerlerin yarısını çekecek'

Trump yönetimi, Afganistan'daki varlığını azaltma planları yapıyor

'ABD, Afganistan'daki askerlerin yarısını çekecek'

ABD'nin Afganistan'daki askeri varlığını yarı yarıya azaltmayı ancak Taliban ve IŞİD'e operasyonlar düzenlemesi için Özel Harekat Kuvvetleri'ne (SOF) bağlı bir taarruz grubunu bu ülkede bırakacağı ifade edildi.

ABD'de yayın yapan military.com'un Beyaz Saray'ın planlarından bilgisi olan Savunma Bakanlığı kaynağına dayandırdığı haberine göre Suriye'den çekilme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Afganistan'daki varlığını azaltma planları yapıyor.

Kaynak, Afganistan'daki ABD kuvvetlerinin komutanı general Scott Miller'in 14 bin ABD askerinden yaklaşık 7 binini Afganistan'dan çekmeyi ancak SOF'ye bağlı bir taarruz grubunu ülkede bırakmayı planladığını belirtti.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararıyla birlikte, Afganistan'daki kuvvetlerinin de yarısını çekeceğine ilişkin haberler basına yansımıştı.

Söz konusu haberleri yalanlayan Afganistan'daki ABD kuvvetlerinin komutanı general Scott Miller, "Öyle bir emir almadım, bu nedenle herhangi bir değişiklik yok" demişti.

Aralık ortasında AFP'ye konuşan bir yetkili, Trump'ın ABD'nin Afganistan'da bulunan 14 bin askerinin 'neredeyse yarısını' ülkeye geri çağırmayı planladığını açıklamıştı.

ABD kuvvetleri, 17 yıllık savaşta yerel kuvvetleri Taliban ve IŞİD'e karşı savaşmaları için eğitiyor ve çeşitli askeri operasyonlarda yer alıyor.

Kaynak: Sputnik


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER