AB'den kayyım tepkisi

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'ye hukuki yükümlülüklerini hatırlattı 'Yerel demokrasilerin işleyişi önündeki engelleri kaldırma' uyarısı yaptı.

AB'den kayyım tepkisi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki beş belediyeye daha Cuma günü kayyım atanmasına AB’den tepki geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borell, Türkiye’de “muhalefet partilerine bağlı belediyelere karşı karar ve eylemlerin siyasi kaynaklı olduğu görünümü verdiği ve derin endişe yarattığı” mesajını verdi.

Geçen Cuma günü HDP’li beş belediyeye daha kayyım atandığına işaret eden Borrell, 2019 yılı ağustos ayından bu yana Türkiye’nin güneydoğusunda görevden alınan belediye başkanı sayısının 45’e ulaştığına dikkat çekti. Borrell, “Buna ek olarak Mart 2019’daki yerel seçimlerden bu yana yüzlerce yerel siyasetçi, seçilmiş kamu görevlisi ve HDP’nin binlerce üyesi terörizm bağlantılı suçlardan gözaltına alınmış, diğer belediye başkanlarına karşı da soruşturmalar açılmıştır” dedi.

Yazılı açıklamada “Türk hükümetinin terörle mücadeleye meşru hakkı bulunmakla birlikte aynı zamanda bunu, kendi Anayasası ve Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel haklarla uyumlu bir şekilde yürütme sorumluluğunun da bulunduğu” hatırlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER