92 kişinin avukatı tahliye için başvurdu

KCK ana davasından yargılanan 92 kişinin avukatları tahliye başvurusunda bulundu

92 kişinin avukatı tahliye için başvurdu
Diyarbakır'da, KCK ana davasından yargılanan 92 kişinin avukatları, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusu yaptı.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Diyarbakır'da KCK ana davasında tutuklu yargılanan ve aralarında eski belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyelerininde bulunduğu 92 kişinin avukatları, toplu tahliye başvurusunda bulundu. 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, tahliye taleplerine özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresi ile ilgili verdiği kararları gerekçe gösterildi.

Ferit Aslan'ın haberine göre Avukat Cihan Aydın, yasal düzenlemeyle tutukluluk süresinin 5 yıla indirildiğini, ama bunun illa 5 yıl beklemek anlamına gelmediğini, yargılamayı yapan özel yetkili mahkemelerin de kapatıldığını söyledi. Aydın, "Uzun tutukluluk süresi ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin daha önce verdiği kararlar var. Bunları gerekçe olarak gösterip tahliye başvurusunda bulunduk. Mahkemenin 1-2 gün içinde karar vermesini bekliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 01:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER