81 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti tam 81 gündür bilinmiyor

81 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 81 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 53 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 81 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

KERİME KÜLTER: ÖLÜ YA DA SAĞ AMA VERSİNLER OĞLUMU

Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter ise yaptığı son açıklamada, “Bize bu acıyı yaşatanların birazcık vicdanı varsa, yüreklerinde birazcık sevgi varsa oğlumu bana getirirler. Ölü ya da sağ ama versinler oğlumu. Gece gündüz aynı şeyi düşünüyorum; ‘Acaba Hurşit nerede, ne yapıyor? Neler yaptılar oğluma, hangi acıları yaşattılar ona?’ diye düşünüyorum” dedi.

SABRİ KÜLTER: KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA DOST GİBİ DAVRANIRDI

Hurşit Külter’in 27 yaşındaki kardeşi Sabri Külter, ağabeyinin sonunun öldürülen Hacı Birlik gibi olmaması için Türkiye’nin bütün demokratik güçlerini Hurşit Külter’in akıbetini sormaya devam etmeleri çağrısında bulundu.

81 gündür ağabeyi Hurşit'in akıbeti hakkında bir bilgi edinemediklerini vurgulayan Sabri Külter, yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı: “Başvurabileceğimiz bütün kurumlara başvurduk ama bize herhangi bir bilgi verilmedi. Abim bize mesaj attıktan sonra bir daha haber alamadık. Üzüntüden kaç aydır evimizde doğru dürüst yemek pişirilmiyor. Abimin bir karıncaya bile zararı yoktu. Küçücük çocuklara dost gibi davranırdı. “Bu yaşına kadar hiç kimse abimden küçücük bir zarar görmedi. Şırnak’ta öldürülen Hacı Birlik ve abim birbirlerini çok severdi. Birlik öldürüldükten sonra abimin de psikolojisi bozuldu. İçine kapandı. Abimin kaderinin arkadaşı gibi olmaması için herkesten elini taşın altına koymasını istiyorum.”

CUMARTESİ ANNELERİ: FAİLLER BELLİ, KAYIPLAR NEREDE?

Cumartesi Anneleri/İnsanları, “Failler belli, kayıplar nerede?” sloganıyla 594. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde, kayıpların fotoğrafları ve 81 gündür kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in fotoğrafları taşındı.

Eylemde söz alan HDP Milletvekili Pervin Buldan, 81 gündür kendisinden haber alınamayan Külter’i işaret ederek, “Biz O’nun nerede olduğunu soruyoruz haftalardır. Bize bunun yanıtını veremeyenler bunun utancını yaşamalısınız” dedi.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

27 Mayıs’tan bu yana akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter ile ilgili yaşananları gün gün buradan inceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 08:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER