55 kişilik 'infaz listesi'ni doğrulayan Alman polisi, Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı

Alman polisleri Celal Başlangıç’ı 55 kişilik infaz listesi konusunda uyararak can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi

55 kişilik 'infaz listesi'ni doğrulayan Alman polisi, Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı

Gazeteci Erk Acaer’e yapılan saldırının ardından 16 Temmuz Cuma günü, iki Kriminal Alman polisi, Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç’ın Köln’de yaşadığı eve giderek can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda kendisini uyardı.

Polisler yakın zamanda gündem olan ‘infaz listesi’nin varlığını doğruladılar.

SUİKAST UYARISI

Alman polisler, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif 55 kişilik bir liste bulunduğu ve bu listede adı geçen kişilere suikast yapılacağını ve can güvenliklerinin tehlikede olduğu konusunda uyarıda bulundular.

Artı Tv programcısı Erk Acarer, 7 Temmuz’da da Almanya’nın Berlin kentinde bulunan evinin bahçesinde üç kişinin yumruklu ve bıçaklı saldırısına uğramıştı.

Ardından ‘jitemkurt’ adlı hesap, Avrupa’da yaşayan 21 muhalif gazeteci, sanatçı, aydın ve yazarın infaz listesinde olduğunu ve öldürüleceğini yönünde paylaşımlarda bulunmuştu.

Yapılan paylaşımda gazeteci, aydın, sanatçı ve yazarların tek tek isimleri verilerek ellerinde ölüm kararı alınmış bir listenin olduğu, ‘arkanıza dikkat edin’ gibi tehditlerde bulunulmuştu.

HDP Milletvekili Alican Önlü, söz konusu listeyi Meclis gündemine taşıyarak, soru önergesi sunmuştu.

‘ALMAN POLİSİNİN YÜRÜTTÜĞÜ BİR SORUŞTURMA VAR’

Listede adı bulunan gazetecilerden biri olan Celal Başlangıç, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada “21 kişilik yayınlanan listedeki isimleri biliyorduk. Sonra 43 kişilik bir liste daha olduğu konusunda bir bilgi yayılmıştı ama bu listede yer alan isimler kimler bilinmiyordu. Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurtdışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi. Polislerin söylediklerinden ortada konuya ilişkin yürütülen bir soruşturma olduğunu anladık. Davayla ilgilenen bir polis ve bir dava dosyası var. Avukatımız bu konu ile ilgileniyor ve bilgi almaya çalışıyor. Alman polisinin ciddiye aldığı bir dosya gibi görünüyor” ifadelerinde bulundu.

‘AKP BİR İLLÜZYON YARATMAYA ÇALIŞIYOR’

İktidarın koltuğunu kaybetmemek için yurtiçinde ve yurtdışındaki muhaliflere saldırdığını belirten Başlangıç, “AKP artık yarattığı illüzyonla iktidarı elinde tutmayı başaramıyor, artık halka anlatacağı herhangi bir başarı hikâyesi de kalmadı. Medyayı tamamen elinde tutarak ve ele geçirerek bir illüzyon yaratmaya çalışıyor. Bu illüzyonla iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. Muhalif medya, yaptığı yayınlarla bu illüzyonu bozuyor. Bu yolda iktidarda kalabilmesi için yurtiçinde yurt dışında muhalif olan herkese saldırıyorlar. Ancak bu saldırının sadece Erdoğan’dan gelebileceğini düşünmek bir yanılsama olur, ittifaklarından da gelebilir bu saldırılar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2021, 11:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER