3. Havalimanı'nda eylem yapan işçilerin gözaltı fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'li Baş, Arnavutköy Jandarma Karakolu önünde beklediklerini, odalarının tümünün işçilerle dolu olduğunu belirtti

3. Havalimanı'nda eylem yapan işçilerin gözaltı fotoğrafları ortaya çıktı

3. Havalimanı inşatında çalışan işçiler son yaşanan iş cinayetine ve çalışma koşullarına karşı dün eylem başlatmıştı. Dün gece sabaha karşı işçilerin koğuşlarını basan jandarma yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı. 

İşçilere destek vermek için havalimanı şantiyesini ziyaret eden HDP'li vekillerin koğuşlarda inceleme yapmasına izin verilmemişti. HDP'li vekiller bunun üzerine işçilerin gözaltında tutulduğu karakolların önüne gitmişti. Burada yetkililerin kendilerine bilgi vermekten kaçındıklarını söyleyen vekiller gözaltı sayısının 500'ün üzerinde olduğunu söylemişti. 

HDP milletvekili Erkan Baş sosyal medya hesabından Arnavutköy Jandarma Karakolu önünde beklediklerini, odalarının tümünün işçilerle dolu olduğunu belirtti. 

HDP'Lİ GÜLÜM: ŞANTİYEDEKİ İŞÇİLER DE GÖZALTINDA

Artı Gerçek'e konuşan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise Arnavutköy Jandarma Komutanlığı önündeki bekleyişlerinin devam ettiğini söyledi. Gülüm milletvekilleri olarak dün şantiyeye girdiklerini ancak bugün kendilerine izin verilmediğini belirtti. İçerdeki işçilerin kendilerine gönderdiği fotoğraflar ve görüntülerde dün gece saat 04.00'da kapıların kırılarak koğuşlara girildiğini öğrendiklerini söyleyen Gülüm, "Gözaltı sayısının artması büyük ihtimal. Çünkü şu an şantiye alanında sıkı yönetim var. Oradaki işçiler de aslında gözaltında. Şantiye alanında çok sayıda panzer, polis aracı ve TOMA bekletiliyor. Çok sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı içeridekiler de endişeli. Sayının artmasından biz de kaygı duyuyoruz" diye konuştu.

Gözaltı sayısına ilişkin henüz kendilerine net bilgi verilmediğini dile getiren Gülüm, en az 500 gözaltı olduğunu, gözaltına alınan işçilerin Arnavutköy, Maslak ve Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı'nda bekletildiğini belirtti.

Gülüm, avukatların işçilerle görüşme talebininin Valilik talimatı ile reddedildiğini kaydetti. Gülüm, "İşçilerin ne ile suçlandığı belli olmadığı için süreç nasıl işleyecek, henüz bilmiyoruz" diye konuştu.

AVUKATLAR GÖRÜŞMEYE BAŞLADI

Gözaltına alınan işçilerle ilgili soruşturmanın Arnavutköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü öğrenildi. Arnavutköy Jandarma Komutanlığı'nda net olmamakla birlikte 384 işçinin gözaltında olduğu belirtilirken, 22 avukatın işçilerle görüştürüldüğü gelen bilgiler arasında. Gözaltına alınan işçileri karakollara taşıyan servis araçlarının yeniden karakolların önüne geldiği ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 12:21

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE