14 yaşındaki çocuğun tutuklanma nedeni kitap okumak!

Çantasından Mahir Yürekliler isimli bir kitap ve kitap ayracı çıkan çocuk tutuklandı

14 yaşındaki çocuğun tutuklanma nedeni kitap okumak!

14 yaşındaki Y.D.A. Mersin’de kampa katıldığı için terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. Delil olarak ise, Y.D.A.'nın çantasından üzerinde yıldız bulunan bir kitap ayracı ve Mahir Yürekliler isimli bir kitabın çıkması gösteriliyor.

Cumhuriyet’te Akın Bodur’un haberine göre, Mersin’in merkez Mezitli ilçesi Kazanlı mevkisinde 20 Ağustos’ta deniz kenarında halka açık bir kampa düzenlenen baskında DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 14 yaşındaki Y.D.A.’nın da aralarında bulunduğu 8’i kadın 13 kişi tutuklandı.

Y.D.A.’nın avukatı Sevim Küçük, dosyaya gizlilik kararı konulduğu için dosyanın içeriğini öğrenemediklerini, tutuklamaya yaptıkları itirazın reddedildiğini belirtti.

Y.D.A.’nın çantasından sarı zemin üzerinde yıldız bulunan kitap ayracı ve Ümit İlter’in yazdığı 12 Eylül dönemini anlatan Mahir Yürekliler adlı kitap nedeniyle “Silahlı terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını belirten Avukat Küçük, “Biraraya gelip kitap okumaları ve tartışmaları, örgüt eğitimi gibi yorumlanıyor. Böyle bir algı oluşturuluyor ama bu algı zorlamasıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 10:22
YORUM EKLE