Güçlü parola nedir? Parola güvenliğiniz neden önemli? Dünya nüfusu Ocak 2022 itibariyle neredeyse 8 milyara ulaşmış durumda. Dünya nüfusunun 5 milyara yakını aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Bu milyonlarca online hesap demek. Bu online hesapları temelde üçüncü partilerin erişiminden koruyan tek şey paroladır. Bu yüzden, güçlü parolalar oluşturmak çok önemlidir. Zayıf parolalar kolay bir şekilde tahmin edilebilir veya kırılabilir.

  1. Ülkelere Göre En Yaygın Parolalar

 passwords-around-the-world-tr-1245x2048

ExpressVPN’in parolalar araştırmasına göre, ülkelere göre en yaygın parolaları içeren infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Ata Hakçıl’ın internete sızdırılan parolalar ve ilgili web sitelerden elde edilen verilerle hazırlanan araştırma, dünya genelinde zayıf parolalar kullanıldığını ortaya koyuyor. İnfografiği incelediğimizde, iloveyou kelimesinin ABD’de; Juventus’un İtalya’da; Anathema’nın Türkiye’de; rental kelimesinin Brezilya’da en çok kullanılan parolalardan olduğunu görüyoruz. En çok kullanılan parolalar kültürel farklılıkları ilginç bir şekilde ortaya koyuyor.

Türkiye’de en çok kullanılan 10 Parola

top-ten-passwords-turkish-tr

  1. Güçlü Parola Nedir?

Güçlü parola, bir kişi veya program tarafından kolay bir şekilde tahmin edilmesi zor olan paroladır. Ülkelere göre en yaygın kullanılan parolalara veya Türkiye’de en çok kullanılan parolalara baktığımızda, hepsinin çok kolay bir şekilde tahmin edilebileceğini görüyoruz.

Güçlü parola, ardışık rakamlar içermez. Güçlü parolalar ardışık gelen alfabe harflerinden de oluşmaz. Güçlü parolalar, klavyede ardışık gelen tuşlardan da oluşmaz. Güçlü parolalar, doğum günü tarihi, sevdiğiniz filmin veya dizinin ismini, isminizi veya evcil hayvanınızın ismini içermez.

Güçlü bir parola nasıl olmalıdır?

      Uzun olmalıdır. Kısa parolaların tahmin edilmesi veya kırılması daha kolaydır. Örneğin, 6 karakterli olan pY2Nw| parolası bir program tarafından 2 dakika içinde kırılabilir.  12 karakterli olan -G(g$}%E65?t parolanın kırılması ise 3 yıl sürebilir. 15 karakterli -{Cc*s)~L=HY3pg parolanın ise kırılması 3 bin 171 yıl sürebilir. Parolanızın bir karakter bile daha uzun olması, parola kombinasyonlarını arttıracağı için bir program tarafından kırılma süresi uzar.

      Ardışık rakam veya harf içermemelidir. Zayıf parolalar ardışık rakam veya harf içerir.

      Bir anlam içermez. Parolanızda welcome veya iloveyou gibi kelimeler kullandığınızda parolanız bir program haricinde bir kişi tarafından bile kolayca tahmin edilebilir. Welcome ve iloveyou gibi parolalar saniyeler içinde bir program tarafından kırılabilir.

      Rastgele harf ve rakam kombinasyonlarından oluşur. Güçlü parolalar !$#½ gibi semboller içerir.

      Büyük ve küçük harf kombinasyonları içerir.

Parola Güvenliği Neden Önemli?

Parolalar online hesaplarınızı üçüncü partilerin erişiminden koruyan birincil önlemdir ve bu yüzden olmaları çok önemlidir. Zayıf parolaya sahip hesaplar kolay bir şekilde çalınabilir.

Parola güvenliği sadece parolanızın güçlü olmasına bağlı değildir. Bir parolayı birden fazla hesapta kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bir parolayı 6 aydan uzun bir süre kullanmamalısınız.

  1. Güçlü Parola Nasıl Oluşturulur?

Güçlü parola oluşturmak için rastgele parola oluşturuculardan veya parola yöneticilerinden yararlanabilirsiniz.

iOS veya Android kullanıyorsanız, akıllı telefonunuzda parola yöneticisine sahipsinizdir. iPhone’larda Ayarlar üzerinden Parolalara giriş yaparak parolalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Yeni bir hesap oluştururken güçlü parola önerileri alırsınız. Aynı zamanda, güvenlik riskine sahip parolalarınız hakkında uyarı alırsınız.

Android kullanıcısıysanız Chrome üzerinden parolalarınız kaydedilir. Aynı şekilde sızıntıda görülen parolalarınız için güvenlik uyarısı alırsınız.

Parolalarınızı daha güvenli bir şekilde kaydetmek için parola yöneticilerinden yararlanabilirsiniz. Parola yöneticileri ile kolayca güçlü parolalar oluşturabilirsiniz.

Parolalar, online güvenliğinizin ilk adımını oluşturur. Online hesaplarınızın güvenliğini arttırmak için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmalısınız. 2FA ile parolanız haricinde hesabınıza girmek için başka bir kod üretilir.