Grup Yorum, üyelerinin başlattığı ölüm oruçlarına dair sürecin başından itibaren yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamalarında 1985’den beri türküleri ile halkın açlığını, yoksulluğunu, uğradıkları adaletsizlikleri anlattıklarını dile getiren Grup Yorum, kapitalizme karşı sosyalizmi istediklerini ifade ederek, yüzbinleri bir araya getirdikleri konserlerinin 2015 yılından itibaren yasaklandığını kaydetti.

Bu konuda “Son 5 yıldır grubumuzun karşılaşmadığı baskı, uğramadığı saldırı kalmadı. Sadece OHAL sonrası İdil Kültür Merkezimiz tam 11 defa polis baskınına uğradı. Enstrümanlarımız paramparça edildi, çalındı. İşkenceyle gözaltına alındık. Tüm üyelerimiz tutuklandı” ifadeleri kullandı.

BÖLEK VE GÖKÇEK YAŞAMINI YİTİRDİ

Bu baskıların hiçbirine karşı sessiz kalınmadığı dile getirilen açıklamada, artan baskılara karşı 17 Mayıs 2019’da “konser yasaklarının kaldırılması, İdil Kültür Merkezinin basılmaması, üyelerinin terör listelerinden çıkarılması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması” gibi talepler ile açlık grevine başlandığı hatırlatıldı.

Açlık grevlerini ölüm orucuna çeviren grup üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, “Onlar devrimci sanatçılığı yeniden tanımlamış, direnişimiz tüm dünyada büyük bir potansiyel ortaya çıkarmıştı. Adalet haykırışımız Anadolu’dan dünyanın dört bir yanına ulaşmış, halkımız bu direnişi kendi direnişi olarak kabul etmişti” denildi.

KONSER BAŞVURUSU

Grup üyeleri Dilan Ekin ve Tuğçe Tayyar hakkında da İbrahim Gökçek’in cenazesine katıldıkları için tutuklama kararı çıkarıldığına yer verilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“9 Ağustos 2020 Pazar günü için Yenikapı Miting Alanı’na konser başvurusunda bulunduk. Yeniden milyonlarla buluşmak, konser yapma hakkımızı yeniden kazanmak istiyoruz. Hala 4 üyemiz; Ali Aracı, Sultan Gökçek, Bergün Varan ve Emel Yeşilırmak tutsak. ‘Grup Yorum’un Talepleri Taleplerimizdir’ diyen tüm aydınlara, sanatçılara, milletvekillerine çağrımızdır; sizler Grup Yorum’un talepleri için kefil oldunuz ve biliyoruz ki sizin de emeğinizle yakında meydan konserlerimizi vereceğiz, tutsak arkadaşlarımızı özgürlüklerine kavuşturacağız.”