Kayıp yakınlarının akıbetini sormak için sürdürdükleri adalet arayışının 505’inci haftasında bir araya gelen Cumartesi Anneleri, yetkililere “Devletin gözaltında kaybetme suçu nedeniyle taşıdığı sorumluluğu kabul edin” diye seslendi.

Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin bulunması amacıyla sürdürdükleri adalet arayışlarının 505’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

“Failler belli, kayıplar nerede” yazılı pankart açan kayıp yakınları, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Bu haftaki eylemde 30 Kasım 1994 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde askerler tarafından evinden alınarak kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbeti soruldu.

12 Nisan 1981 tarihinde kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl, annesinin yaşamının son günlerinde bile ağabeyinin kemiklerini görmek istediğini söyleyerek, ” Artık yeter, verin kemiklerimizi bize” çağrısında bulundu.

Cumartesi Anneleri/ İnsanları adına konşan Ümit Tekay Dişli, devlet yetkililerine seslenerek, “Askıya aldığınız hukukun üstünlüğü ilkesi, demokrasini, hak ve özgürlüklerin, eşitlik ve adaletin en önemli güvencesidir. Hukuksuzluğu esas alan politikalarınızdan vazgeçin, hukuku askıdan indirin. Devletin gözaltında kaybetme suçu nedeniyle taşıdığı sorumluluğu kabul edin” diye belirtti.

30 Kasım 1994 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde askerler tarafından evinden alınarak kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbetini soran Dişli, Aydoğan’ın yaşadığı ve korucu olmayı reddeden Mizizağ Köyü üzerinde ağır bir devlet baskısı olduğunu kaydederek, “Bu baskı ortamında Nihat Aydoğna’ın oğlu gerillaya katıldı ve aile üzerinde baskı katmerlendi. Evleri sık sık basılıyor, gözaltına alınan Aydoğan işkence görüyordu” dedi.

Aydoğan’ın evinin özel tim, asker ve korucu tarafından basıldığını ve dövülerek yataktan kaldırıldığını anlatan Dişli, elleri ve gözleri bağlanarak kanlar içinde önce Midyat Jandarma Karakolu’na sonra da Mardin Komutanlığı’na götürülen Aydoğan’dan bir daha haber alınamadığını söyledi.

Aydoğan’ın bulunması için yapılan tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını dile getiren Dişli, Aydoğan’ın kaybedilmesinden dönemin Midyat Jandarma Komutanı Hilmi Kahraman, Midyat Kaymakamı Mehmet Okur, Mardin Valisi Ahmet Kayhan, OHAL Valisi Ünal Erkan, MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Jandarma Genel Komutanı Aydın İlter, Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genel Sekreterliğini Orgeneral Doğan Bayazıt’ın yaptığı MGK’nın sorumlu olduğunu söyledi. (DİHA)