Mersin Akdeniz Belediyesi’nde belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi, belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisi ile Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesinin ele alınacağı olağanüstü toplantı öncesi dün Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 5 meclis üyesi gözaltına alındı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında belediye meclis üyeleri Bedriye Kuş, meclis üyeleri Nuran Arslan, Mehmet Bitkin, Ali Tanrıverdi ve Nevzat Baran’ın gözaltına alınmasıyla mecliste çoğunluk muhalefetten AK Parti'ye geçti.  

CHP'Lİ ÜYELER SALONU TERK ETTİ

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, dün yapılması planlanan olağanüstü meclis toplantısı çoğunluk sağlanamadığı için bugüne ertelendi.

HDP ve EMEP meclis üyelerinin katılmadığı meclis toplantısına AK Parti ve CHP üyeleri katıldı. Belediyeye ait taşınmazlara ilişkin madde üzerine söz alan CHP meclis üyesi Muhittin Ertaş, HDP’li meclis üyelerinin gözaltına alınmasına dair konuşmaya başladığı sırada AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "gündem dışı" diyerek müdahale etti.

CHP meclis üyeleri yaşanan duruma tepki göstererek, meclis toplantı salonunu terk etti. Gültak, 5 meclis üyesinin gözaltına alınmasına değinmeyerek yapılanları “siyasi şov” olduğunu ileri sürdü. Meclis toplantısı AK Partili meclis üyelerinin tek katılımıyla sürüyor.

HDP VE EMEP'Lİ ÜYELER TEPKİ GÖSTERDİ

HDP ve EMEP Akdeniz Belediyesi meclis üyeleri, konuya dair belediyenin önünde açıklama yaptı. CHP meclis üyelerinin destek verdiği açıklamada konuşan HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar, acil durum olarak olağanüstü toplantı çağırısı yapılmasının gerekli olmadığını ifade etti.

Çağlar, toplantı gündeminde yer alan maddelerin hiçbirinin olağanüstülük bir durumu gerektirecek konular olmadığını dile getirerek, "Fakat anlaşılan o ki AKP yönetiminin bir acelesi var ki HDP’li 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığı aynı güne denk gelen meclis toplantısı ısrarla yapılmak istenmektedir. Böylece olağanüstü ve aciliyeti olmayan maddeler gözaltı ile sayısı azaltılan muhalefetin eksildiği gün oldubittiye getirilerek oy çokluğu ile geçirilmek istenmekte. AKP’li belediye Başkanı Mustafa Gültak’a soruyoruz, bize gönderdiğiniz hangi gündem maddesi, sizin başkanı olduğunuz 5 belediye meclis üyesinin hukuksuz bir şekilde gözaltı yoluyla alıkonulduğu gün görüşülecek kadar acildir" dedi.

‘BU KIYAK KİMEDİR?’

Çağlar, Yılmaz Güney Parkı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığına devrinin 2 yıl önce mecliste reddedildiğini hatırlatarak, AK Partili Gültak'a “Şimdi birkaç yıl sonra yeniden Yılmaz Güney parkını devretmekteki amacınız ve ısrarınız nedir? Israrla olağan üstü toplantı istemek ve 50 milyon TL borçlanmaktaki amacınız nedir? Kaldırım, asfalt yapımı gerekçesiyle süslediğiniz borçlanma yetkisinin asıl derdi 3,5 yıldır yapılmayan asfalt, kaldırım vs olmadığına göre bu para nereye harcanacaktır? Belediyeyi borç batağına sürüklemekteki amacınız nedir? Belediyenin 50 milyon TL borç arayacak kadar mali durumu kötüyse neden Akdeniz Belediyesi yönetimi yıllardır basın yayın ve reklama çok yüksek miktarlar harcadığı paraları asfalt kaldırım ve temel hizmetlerin görülmesinde kullanmadı? Akdeniz belediyesine ait eski TEDAŞ binasının satışına istediğiniz onay mı acil olarak olağanüstü toplantı oylanarak kabul edilmesi gerekiyor. Bir yanda 50 milyon TL borçlanma diğer yanda belediye mallarının satışı. Bu bir çelişki değil midir? Bu durum Belediye mallarının satış yoluyla peşkeş çekilmesi değimlidir? Bu kıyak kimedir? Hangi yandaşa söz verilmiştir” diye sordu. 

‘SİYASİ OPERASYON’ VURGUSU

Çağlar, toplantının 5 belediye meclis üyesinin zorunlu yokluğunda yapılmasının amacını sorarak, “HDP’li 5 belediye meclis üyesi neden gözaltına alındı? Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısında görüşülecek ranta ve istismara açık olan maddelerin geçmesi ve aynı zamanda iktidara karşı oy kullanmalarını engellenmek için mi gözaltına alındılar? Kendi meclis üyelerinize sahip çıkmamamız ve HDP, CHP ve EMEP’li meclis üyelerinin ‘meclis üyesi arkadaşlarımız (Nuriye Arslan, Ali Tanrıverdi, Nevzat Baran, Bedriye Kuş ve Mehmet Bitkin) gözaltında bekletilirken meclis toplantısını yapmayalım’ çağrısına kayıtsızlığınız bu hukuksuzluğun yanında durmak değil midir? Kirli ve hukuktan tamamen kopuk bir şekilde operasyonla gözaltına alınan meclis üyelerimizin gözaltına alınma sebebi ve süreci hakkında kamuoyunun ve tüm vatandaşlarla birlikte özellikle Akdeniz halkının bilgilendirilmesi zorunlu ve gereklidir. Bu nedenle yapılan operasyonun siyasi saiklerle yapıldığını, mecliste oy çokluğunun iktidarın lehine dönüştürme amacından başka hiçbir amaçla yapılmadığını tüm Akdeniz halkının takdirine sunuyoruz” dedi.

CHP ÜYELER AÇIKLAMA YAPTI

Açıklamanın ardından CHP meclis üyeleri açıklama yaptı. Burada konuşan CHP’li meclis üyesi Muhittin Ertaş, “Olağanüstü meclis yapmak için ısrarlı talebiniz ve meclis gecesi 5 meclis üyesinin gözaltına alınması konusunda Mersin ve Akdeniz halkında çok ciddi infial ve şüphe yaratmıştır. Sokakta herkes de bu durumun bir tesadüf olamayacağı kanaati oluşmuştur. Başkan oluşan bu şüphe konusunda bu saate kadar bir açıklama da yapmadınız. Sizden beklenen ‘madem böyle bir kuşku oluştu, bu meclisi yapmaktan vazgeçtim’ deyin diye son dakikaya kadar bekledik. Bütün bunlar yaşanırken sizinle görüşmek istedik, ancak bizlere randevu dahi vermediniz. Ne yazık ki hala bu meclisi yapma ısrarınızın olmasını üzülerek izliyoruz. Başkan elbette seçim ile göreve geldiniz, aldığınız oy oranı yüzde 34,29 (47.789 oy) size oy vermeyen muhalefetin oy toplamı ise yüzde  66 (90.000.oy)’dir. Akdeniz halkı size başkanlık görevi verdi, bizlere ise muhalefet görevi vermiştir. Bugün bu meclis sadece AKP oyları ile Akdeniz belediyesi ve Akdeniz halkı için son derece önemli gündem maddelerini karara bağlarsa, alınacak kararlar belki hukuki olacak ama hiçbir zaman etik olmayacaktır. Şimdiden söylüyoruz ki, böyle bir sonuç çıkarsa CHP grubu olarak derhal mahkemeye başvurup alınacak bu kararları iptal ettirmek isteyeceğiz” diye konuştu.

İSTEDİĞİ KARARLARI MECLİSTEN GEÇİRDİ

HDP, CHP ve EMEP’li üyeler olmaksızın sürdürülen toplantıda Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın “Belediye başkanına 50 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi”, “Belediye ait taşınmazların satışı ve kiralama yetkisinin verilmesi” ile “Yılmaz Güney Parkı’nın yurda çevrilmesi” teklifleri AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

CHP, HDP ve EMEP meclis üyeleri duruma ilişkin yargısal süreci başlatacakları öğrenildi.