Google'nin hizmetlerini ücretsiz kullanırken, karşılığında kişisel bilgilerimizi Google ile paylaşıyoruz ve bu bilgiler de daha değerli reklamlar oluşturmak üzere reklamverenler tarafından kullanılıyor. Peki, Google hakkımızda tam olarak neler biliyor?

sosyalmedya.co'da yer alan habere göre Google sizinle ilgili ne kadar çok şey bilirse, reklam verenlerle sizi o kadar doğru şekilde bir araya getirebilir. Herkesin tahmin edebileceği gibi, reklamverenler ‘ideal müşteri‘ için daha fazla ödemeye hazır.

Örneğin anne-bebek ürünleri üreten bir marka, anneleri hedeflemek isterken, bir havayolu firması da seyahat etmeyi sevenleri hedeflemek isteyecektir. Bu nedenle Google’ın reklam verenlere karşı büyük bir sorumluluğu var: Doğru hedef kitle.

Aslında farklı reklam mecralarında çok detaylı hedeflemeler yapılabiliyor ancak Google’ınki sıradan bir veri yorumlaması değil. Yani en başında bizden aldığı kısıtlı bilgiyi, bizim davranışlarımızı izleyerek zenginleştiriyor.

Google’ın hakkınızda bilgi toplamak için kullandığı pek çok yöntem var. Haritalardan Gmail’e, kullandığımız pek çok servisten temel bilgileri elde eden Google’ın can alıcı bilgileri aldığı yer ise muhakkak ki aramalar.

Hangi kelimelerle arama yaptığınız ve hangi sonuçlara tıkladığınız Google için oldukça önemli. Bütün bu izlemelerin ardından Google, yaş aralığınızı, cinsiyetinizi, ilgi alanlarınızı ve bildiğiniz dilleri tahmin edebiliyor.

Google ayarlarınızın ‘Reklamlar‘ bölümünden Google’ın sizi nasıl profillediğini incelemeniz mümkün. Buraya erişmek için öncelikle Google Ayarları sekmesine gidin. Daha sonra ‘Hesap Geçmişi‘ alanına tıklayın.