Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümünde Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Taksim Makina Mühendisleri Odası önünde çok sayıda kişi toplandı. Burada yapılan basın açıklamasında polis şiddeti sonucu hayatını kaybedenler anıldı. "Her yer Taksim her yer direniş" sloganının atıldığı basın açıklamasının ardından kalabalık, Gezi Parkı’nda anma yapmak amacıyla yürümek istedi. Polis göstericilerin önüne barikat kurdu.

Fuat Yaşar ve Hazal Ocak'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre Polise ‘bariyerleri açın’ çağrısı yapan Taksim Dayanışması, "Bugün hep bir arada Gezi'ye güç veren tüm kurumlar adına Gezi'de kaybettiğimiz canların aileleri ile birlikte burada anmamızı yapmak istiyoruz. Bariyerleri açın. 9 yıldır adalet istiyoruz. 9 yıldır adalet diye haykırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaşanan arbedenin ardından polis göstericilere biber gazıyla saldırdı. Aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi biber gazından etkilendi. Bu sırada bir kişi biber gazı nedeniyle fenalaşırken, polis TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ı da darp etti.

Göstericiler polisin saldırısına "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganıyla tepki gösterdi.  

Akademisyen Hakan Güneş, polisin müdahalesi sırasında darp edildi. Güneş’in yüzüne biber gazı sıkıldı.

Polis protestoyu takip eden gazetecilere de saldırdı. Sıkılan gazdan etkilenenler arasında HDP Milletvekili Musa Piroğlu da bulunuyor.

Polis, İpek Sokak'taki göstericilere de saldırarak darp etti. 

Bunun üzerine grup Cihangir’e doğru hareket etti. Polis, geçişi önleme için yolu kapattı ve grubu ablukaya aldı.