Spindle Motor

Spindle Motor

Günümüz endüstri teknolojisinin gelişimi ile farklı cihazlara olan ihtiyaç artmaktadır. Bu cihazlardan biri de yüksek devirde dönebilen motor teknolojileri olarak değerlendirilebilir. Özellikle elektronik, gıda, ilaç sanayisi, otomotiv sektörü gibi endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan yüksek devir değerlerine spindle motorlar ile ulaşılabilmektedir.

Spindle Motor Nedir?

Spindle motorlar, yüksek devirde dönebilen motor teknolojileri olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle ağaç, metal ve cam sektörlerinin bir standardı haline gelmiş olan spindle motorlar daha çok CNC makinelerinde kullanılmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda daha yüksek hızlara çıkabilen bu motorlara olan talep giderek artmaktadır. Spindle motor yüksek güç yoğunluğu için sürekli dönme momenti verebilmesi de önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir. Bu sayede çalışmalardan daha fazla verim alınabilmektedir.

Spindle motorlar hava soğutmalı spindle motor ve sıvı soğutmalı spindle motor olarak iki gruba ayrılmaktadır. Spindle motor çeşitleri arasında çelik rulmanlı ve seramik rulmanlı modeller bulunmaktadır. Durma ve kalkma pozisyonlarında servo motor kadar hassasiyet göstermeyen spindle motorlar genellikle yük taşıma konusundaki avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Spindle motorlar ayrıca takım değiştirme özelliğine sahip olmaktadırlar. Bu durum, bazı spindle motorların çalışmaları sırasında önemli avantaj sağlamaktadır.

Spindle motorlarda sık karşılaşılan sorun aşırı derecede ısınma problemidir. Spindle motorların ısınmaları motorun boyutuna ve gücüne göre değişkenlik göstermektedir. Spindle motorlar CNC tezgahlarına montaj edilebilmektedir.

Spindle motor sürücüsü motorun kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu sürücülerin uygun parametre, kalkma – durma ve aynı zamanda frekans ayarlarının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, motorun yönetimini gerçekleştiremediği gibi çalışmalardan da beklenen verimin alınması mümkün olmayacaktır.

Spindle Motorların Kullanım Alanları

CNC makinelerde yapılacak işe göre farklı spindle motor tercih edilmelidir. Örneğin; CNC freze ve işleme merkezleri için genellikle kayış kasnaklı spindle motorlar kullanılmaktadır. CNC gravür makineleri için yüksek frekans spindle motorlar kullanılmaktadır.

Bu motorlar, CNC makinelerinin yanı sıra savunma sanayi, otomotiv sektörü, imalat teknolojileri, kopyalama ve çoğaltma makineleri, görüntüleme ve kayıt endüstrisi ile tıp endüstrisinde kullanılmaktadır.

Yüksek hızlı motorlarda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yüksek hızlı rulman kullanımlarıdır. Çünkü spindle motorlar 25,000 rpm yani oldukça yüksek devirlerde görev yaptıklarından, mekanik aksan bu hıza doğru bir şekilde yanıt vermekte zorlanabilir.

Spindle motorlar, çok yüksek devirlere ulaşmak için en çok kullanılan motor tipidir. Genellikle 8,000 rpm, 12.000 rpm, 18.000 rpm ve 24.000 rpm gibi çeşitleri bulunmaktadır. Spindle motorun ısınma sorununa karşı motor sıcaklığını hesaplamak veya ölçmek ve motor aşırı ısınma tehlikesi ile karşılaştığında inverteri pasif duruma getirmek işlemidir. Bu fonksiyon bazı sürücü markalarında opsiyoneldir.  Motor sıcaklığı; motorun boyutları, ortam sıcaklığı, geçmişteki yük durumu ve yükün çektiği akım gibi birçok etkene bağlı olmaktadır. Yüksek akım çeken ve düşük hızda çalışan bir motor 50-60 Hz’de ancak tam yüklü bir motora göre daha çabuk ısınacaktır.

https://www.makyapelektronik.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER