Otobüs firmaları ucuz uçak biletinden rahatsız

Petrol fiyatlarındaki düşüş, otobüs firmalarının bilet fiyatlarını düşürmeye yetmedi…

Otobüs firmaları ucuz uçak biletinden rahatsız

Petrol fiyatlarındaki düşüş, otobüs firmalarının bilet fiyatlarını düşürmeye yetmedi. Firmalar petrol fiyatlarından değil, ucuz uçak biletlerinden şikayetçi.

Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde hizmet veren bulunan firmalar son günlerde düşen petrol fiyatlarının otobüs bilet fiyatlarını etkilemediğini, yüksek maliyetler nedeniyle de bilet fiyatlarında bir indirim düşünmediklerini söylediler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trabzon Otobüsçüler Dernek Başkanı Orhan Sungur, "Petrol fiyatları dünyada çok düştü ama Türkiye'de maalesef istenilen düzeyde düşmedi. Nedenini bilmiyoruz. Bizi ilgilendiren konu ise devletin uçak yolculuğunu teşvik etmesi ancak bize aynı desteği vermemesi. Vatandaşlar eskiye göre ulaşımda daha çok uçakları tercih ediyor çünkü devlet uçakları destekliyor. Onlar çok ucuza akaryakıt alıyorlar. Otobüsçüler gibi pahalı yakıt alsalar bu kadar ucuza bilet kesemezler ama yazın ne yapıyorlar, 400 TL'ye bilet satıyorlar" dedi.

"SİNEK AVLIYORUZ"

Otogarda çalışan Ali Kemal Günay ise, otogarın bu günlerde ölü sezon yaşadığını kaydederek, "Petrol fiyatları, motorin, benzin fiyatları düşse ne olur? Ortada yolcu yok. Uçak biletleri 55 TL'ye kadar düştü. Otobüsçüleri böyle bitiriyorlar. Sadece yaz aylarında, fındık sezonunda, bayram tatillerinden iş yapıyoruz. Bunların haricinde sinek avlıyoruz" ifadelerini kullandı.

UÇAK BİLETİ AL

Otogar'da bulunan firma sahibi Şenol Akbulut ise, otobüs firmaların senede 3-4 ay çalıştığını kaydederek, "Şuan 50 TL olan uçak bileti yazın 400 TL'ye çıkıyor. Otobüsçü senede 3-4 ay çalışıyor geri kalanın tümü zarar. Firmaların ve şoförlerin cebinde bir şey kalması için dolu giden otobüsün yine dolu dönmesi lazım. Bu olmuyor. Şu anda bütün otobüs camiası geriye geliyor" diye konuştu.

YOLCULAR ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİ FİYATLARININ DÜŞMESİNİ BEKLİYOR

Akaryakıt fiyatlarının düşmesinin ardından gözler şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarına çevrildi. Vatandaşlar bilet fiyatlarını yüksek bulduklarını söylerken, firma yetkilileriyse kış aylarında yolcu sayısının az olmasından ve müşterilerin pazarlık yapmasından dert yandı.

Benzinde 13, motorinde ise 15 kuruş indirim yapılmasıyla vatandaşların şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarında düşüş beklentisi arttı. Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bilet fiyatlarını yüksek bulan vatandaşlar, “Akaryakıt fiyatlarında yapılan indirim bilet fiyatlarına da yansımalı. Bilet fiyatları çok yüksek. Neredeyse uçak biletleriyle aynı. İstanbul-Bursa otobüs bileti 32, İzmir-Bursa 42, Soma-Bursa 40, Kütahya-Bursa 23 lira. Bilet fiyatlarının düşmesini umut ediyoruz” dedi.

“BİLET FİYATLARI DAHA DA DÜŞECEK”

Otobüs firması yetkilisi Turhan Tok bilet fiyatlarının düşük olduğunu belirterek, “Bursa-Ankara bileti 20, Bursa-Adana bileti de 50 liradan satılıyor. Mazotun fiyatı yükselse de düşse de bu rakamlardan satıyoruz. Değişen hiçbir şey yok. Otobüs bileti fiyatları daha da düşecek. Yılbaşından sonra 50 liraya sattığımız bilet 30 liraya kadar düşer. Zaten biz bir şey kazanmıyoruz” dedi.

“EŞİTLİK SAĞLANIRSA DAHA UCUZA YOLCU TAŞIRIZ”

Otobüs firması yetkilisi Nafiz Akiyaz ise terminallerde kış aylarında yolcu olmadığını, bu yüzden bilet satamadıklarını dile getirerek, “Gelen yolcular bilet alırken bizimle pazarlık ediyor. Bilet satarken çok zorlanıyoruz. Türkiye’de eşitlik sağlanırsa daha ucuza yolcu taşırız. 50 liralık bileti 35-40 liraya satmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

Ayrıca son yıllarda insanlar online bilet almayı daha çok tercih ediyor. Bu da ucuz uçak bileti almayı kolaylaştırıyor.

Online otobüs ve uçak bileti almak için tıklayın:

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 22:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER