Çince-Türkçe çeviri hakkında

Çince-Türkçe çeviri hakkında

Çince (Çince: 汉语 / 漢語, pinyin: hàn yǔ, diğer adları: 中文, 國文, 华文, 华语), Çin'de ve çevresinde yaşayan bir milyardan fazla kişi tarafından konuşulan binlerce ufak dilin tümüne birden verilen addır ve bunlar tek bir dil sayılırsa, Dünya'da en çok konuşulan dildir.

Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı "dilcik"lerden oluşmuştur. Bu yüzden Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu iddia edilir. En çok konuşulanı Mandarin, yaklaşık 850.000.000 kişi tarafından konuşulur. Daha sonra Şanghay ve civarındaki 90.000.000 insan tarafından konuşulanı Wu lehçesidir. Göçmen topluluklarda en çok Kantonca kullanılır. Bunun sebebi göç eden Çinlilerin genelde güney kesimlerden olmasıdır. Bu dil, Çin-Tibet dilleri ailesinin koluna dahildir.

Çince, dünyanın en çok konuşulan dili olduğundan Birleşmiş Milletler'in aynı zamanda resmî dillerinden biridir.

ETKİLERİ

Çin dilinin zamanında Doğu Asya dilleri üzerinde etkisi çok olmuştur. Gerek alfabesi, gerek dil yapısı ile birçok uzak doğu ülkesinin dilini etkilemiştir. Çin dilinin Korece, Japonca, Vietnamca gibi dillerin üzerinde etkisi görülmektedir. Her ne kadar Vietnamca Latin harfleri ile yazılıyor olsa da Çince, Modern Vietnamca sözlüğünün %60'ını oluşturur. Japonca ve Korece ise Çin dilinden alfabe olarak etkilenmişlerdir. Japoncanın Kanji alfabesi karakterleriyle Çince karakterler, mânâları ve okunuşları Çinceden çoğu zaman farklı olsa da şeklen birbirlerine çok benzerler. Aynı şekilde Korece karakterler de Çinceye benzer; fakat bu benzerlik Japon dilindekinden biraz daha azdır. Korece kelimelerin çoğunun kökenini Çince kelimelerdir.

ÇİN ALFABESİ

Çin yazısı bu dile has bir yazı sistemidir. Bu sistemin 3500 yılı bulan bir tarihi vardır. Çin dilindeki karakterler yan yana gelerek kelimeyi oluşturmazlar. Çin dilinde her kelime için farklı bir karakter vardır. Çincenin geleneksel ve Mao tarafından yaptırılan basitleştirilmiş karakterleri vardır. 1954 yılından önce Çince, geleneksel karakterler ile yazılıyordu. Çin bunları kolaylaştırmış ve basitleştirilmiş karakterlere dönüştürmüştür. İyi eğitim almış bir Çinli okuyucu 5.000 ilâ 7.000 karakter bilir. Çince bir gazete okuyabilmek için en az 3.000 karakter öğrenilmelidir.

ÇİNCENİN LEHÇELERİ

Çin dili bölgelerine göre farklılık gösterir. Çin'de en popüler olan lehçe Mandarindir. Çin dilinin hangi bölgelerde ne kadar bir nüfus tarafından konuşulduğu şöyledir:

Mandarin: Çin'in büyük bir bölümünü kapsar. 850.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Wu: Shangay ve civarındaki 90.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Yue (Kantonca): Çin'in Guangxi Zhuang özerk bölgesinde 70.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Min: Tayvan ve Fujian eyaletlerinde 58.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Jin: Çin'in Shanxi ve Gansu eyaletindeki 45.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Xiang: Çin'in Hubei ve Hunan eyaletlerinde 36.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Hakka: Çin'in Guangdondg eyaletinde 35.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Gan: Çin'in Jiangxi eyaletindeki 33.000.000 kişi tarafından konuşulur.

Pinghua: Çin'in Guangxi Zhuang özerk bölgesindeki 3.000.000 kişi tarafından konuşulur.

***

Tüm bunlara ek olarak alanında bir makale yazıldığında söylenmeden geçilmemesi gerekilen bir husus vardır ki o da bu tercümelerin yapılmasının zorluğudur. Gerçekten Çince öğrenilmesi neredeyse imkansız bir dil. Çok büyük emek verip öğrenilen bu dil üzerine yapılan tercümeler ise piyasada sıklıkla talep edilir. Bu tarz bir ihtiyacı olan birileri olursa diye sektörde hizmet veren kaliteli bir firmanın linkini yukarıda paylaştım. Bilginize...


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER