Ceza Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ceza Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ceza hukuku hukuk türleri arasındaki en kapsamlı ve kişilerin özgürlüğü ile doğrudan bağlantılı olan bir tür olarak ön plana çıkıyor. Birçok dava ceza mahkemeleri tarafından görülür ve karara bağlanır. Bu nedenle ceza hukuku konusunda en önemli etmen hiç şüphesiz ceza avukatı oluyor. Yanlış bir avukat tercihi ya da avukatsız duruşmaya katılmak kişiler için geri dönülmesi zor sonuçlar doğurabilir.

Konu insan hayatı ve özgürlüğü olunca haliyle ceza avukatı seçerken davalı kişiler daha hassas davranmak zorunda kalıyor. Olası bir yanlış savunma durumunda davalar kişiler adına felakete sonuçlanabiliyor ve hapis gibi hiç istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor.

Bu yüzden ceza avukatı seçerken kişilerin dikkat etmesi gereken belirli noktalar söz konusu. Öncelikle görüşülen avukatın dava konusunda hakkında yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekiyor aksi takdirde duruşma sırasında sizi en doğru şekilde temsil etmesi gerekiyor. Avukat konusunda bir diğer önemli rolü ise hiç şüphesiz avukat ile kuracağınız iletişim modelinde oluyor. Öyle ki açık iletişim kurabileceğiniz ve aklınıza takılan her detayı rahatlıkla paylaşabilmeniz dava süreci boyunca size daha fazla destek sağlayabilecek bir detay.

Ek olarak avukatınızın geçmiş döneminde üstlendiği benzer davaları inceleyerek bir fikir oluşturabilir ve ona göre ceza avukatı tercihinizi yapabilirsiniz. Ceza avukatı konusunda ne kadar detaylı araştırma davalı kişiye fayda sağlayabilir. Ek olarak ceza avukatı soruşturma ve kovuşturma dönemlerinde gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisi konumunda yer alıyor. Bu nedenle avukatınızın soruşturma başlangıcından kovuşturma aşamasının sonuna kadar yanınızda yer alıp sizin için mahkemeden en doğru kararın alınmasını sağlamalı.

Yalnızca davalı olduğunuz durumda değil davacı konumunda yer aldığınız duruşmalar içinde iyi bir ceza avukatı ile çalışmak sizin lehine bir karar olacak. Şikayetçi olduğunuz kişilerin hukuk belirttiği ölçüler içerisinde ceza almaları için avukat tutmanız da yarar var. Dolandırıcılık suçlarından kişilerin huzur ve sükununu bozma suçuna kadar pek çok farklı alanında ceza hukuku içerisinde yer aldığı düşünüldüğü zaman ceza avukatının önemi daha fazla anlaşılabilir.

Tüm bu detayları göz önüne alarak  Ankara ceza avukatı tercihi için Mercantaş Hukuk Bürosunun uzman ankara avukat kadrosu ile iletişime geçebilir ve kafanıza takılan tüm soruları iletebilirsiniz.

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE