Akaryakıt Fiyatı Düştü Otobüs Bilet Fiyatları Düşecek Mi?

Son dönemlerde akaryakıt fiyatlarındaki düşüşler herkesin aklına bilet fiyatlarında da düşüş olacak mı sorusunu getirdi. Otobüs firmaları bu durum için ne diyor?

Akaryakıt Fiyatı Düştü Otobüs Bilet Fiyatları Düşecek Mi?

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, "Benzinde yapılan indirimlerin toplamı yüzde 15 civarında, ancak biletler zaten 4-5 yıl öncesindeki fiyatlarla satılıyor, dolayısıyla akaryakıttaki indirimler şehirlerarası otobüslerin bilet fiyatlarına yansımayacak" dedi. Petrol fiyatlarında yüzde 50'ye varan düşüşün ardından akaryakıt ürünlerine yapılan indirim, gözleri otobüs ve minibüs biletlerinin fiyatlarına çevirdi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, akaryakıt fiyatlarındaki indirimlerin şehirlerarası otobüslerin bilet fiyatlarına yansımayacağını söyledi. Erdoğan, benzinde yapılan indirimlerin toplam yüzde 15 civarında olduğunu ancak biletlerin zaten 4-5 yıl öncesindeki fiyatlarla satıldığını belirtti.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, “Benzinde yapılan indirimlerin toplamı yüzde 15 civarında, ancak biletler zaten 4-5 yıl öncesindeki fiyatlarla satılıyor, dolayısıyla akaryakıttaki indirimler şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarına yansımayacak” dedi.

"BİLET FİYATLARINA YANSIMAYACAK"

Petrol fiyatlarında yüzde 50’ye varan düşüşün ardından akaryakıt ürünlerine yapılan indirim, gözleri otobüs ve minibüs biletlerinin fiyatlarına çevirdi. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, akaryakıt fiyatlarındaki indirimlerin şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarına yansımayacağını söyledi. Erdoğan, benzinde yapılan indirimlerin toplam yüzde 15 civarında olduğunu ancak biletlerin zaten 4-5 yıl öncesindeki fiyatlarla satıldığını belirtti.

“HAVAYOLU ŞİRKETLERİ DAHA AVANTAJLI”

Havaalanlarında devlet teşviki uygulandığını ve havayolu şirketlerinin bu anlamda avantajlı olduğunu dile getiren Erdoğan, demiryolu taşımacılığında da indirimlerin yapıldığı, bu dönemde otobüsçülerin zor durumda olduğunu kaydetti. Erdoğan, özellikle kış aylarıyla birlikte sefer sayılarının azaldığını bu nedenle bilet fiyatlarında indirim değil aksine belirli ölçüde ÖTV iadesi beklediklerine işaret etti. Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnafı Odası Başkanı Ercan Soydaş da Başkent’te özel halk otobüslerinin resmi tarifeye göre ücretlerinin 2 lira 40 kuruş olduğunu ancak vatandaştan 2 lira 25 kuruş alarak zaten otomatik indirim uyguladıklarını bildirdi. Soydaş, akaryakıt indiriminin halk otobüslerinin bilet fiyatlarını etkilemeyeceğini vurguladı.

"ANKARA'DA İNDİRİM YA DA ZAM YOK"

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, ücretlerde herhangi bir indirim ya da zam düşünmediklerini, fiyatları sabit tutacaklarını ifade etti. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili İzzet Yıldırım, taksi tarifelerinde de herhangi bir indirim olmayacağını belirterek, şöyle konuştu:  “Taksi ücretlerine son yaptığımız zam yüzde 12,5 seviyesinde. Oransal olarak yüksek bir zam gibi görünüyor ancak eskiden 20 liraya gidilen noktaya şu anda 22,5 liraya gidiliyor. Ki taksi şoförleri de bu farkı zaten almıyorlar. Motorine ve diğer akaryakıt ürünlerine yapılan indirimler, taksi ücretleriyle bir tutulmamalı. Araçların kendi masraflarını da göz ardı etmemek lazım. Biz şimdiye kadar toplumu zora sokacak zam yapmadık. Son yapılan akaryakıt indirimlerinden sonra da yeni bir indirim ya da zam talebinde bulunmayı düşünmüyoruz. Sabit ücretlerimizle devam edeceğiz.”

"SON 6 AYDA AKARYAKITA BÜYÜK İNDİRİM YAPILDI"

Petrol fiyatlarının düşüşüyle birlikte son 6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, motorinde de 7 kez toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. Otogazda 2014 kasım ayında 25 kuruş, aralık ayında 7 kuruş ve son olarak 3 Ocak 2015’te 18 kuruş indirime gidildi. Otogazın litre fiyatı halen 2,30 lira civarında seyrediyor. Son bir yılda Türkiye’de motorinde yapılan indirim yüzde 18,8 düzeyinde iken, benzin fiyatlarında da yüzde 14’e yakın bir düşüş kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 16:11
YORUM EKLE