Sevil Sevimli tahliye edildi

Anne Sevimli, ‘Kızımla birlikte Fransa'ya dönmek istiyorum’ dedi…

Sevil Sevimli tahliye edildi

Öğrenci değişim programıyla Fransa'dan geldiği Eskişehir'de 9 Mayıs 2012 tarihinde polis tarafından gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan 21 yaşındaki Sevil Sevimli tahliye edildi.

 

Fransa'dan öğrenci değişim programı çerçevesinde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde son sınıf eğitimini tamamlamak için geçen yıl Ağustos ayında Eskişehir'e gelen Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlendiği DHKP-C operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Sevimli, bir gün sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

 

Sevil Sevimli, 3'üncü Yargı Paketi yasası kapsamında dün akşam saatlerinde tutuklu olarak kaldığı Eskişehir H Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi. Sevimli ile birlikte aynı suçlamadan tutuklu olan 4 kişinin de tahliye edildiği belirtildi. Sevim Sevimli'nin dosyasının Ankara'dan Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiği, duruşmasının 26 Eylül 2012 tarihinde olacağı öğrenildi.

 

Fransa'dan Türkiye'ye gelen ve Eskişehir'de bir yakının yanında kalan ve "Kızımı almadan Fransa'ya dönmem" diyen anne 41 Sevim Sevimli, kendisini telefonla arayan muhabire çok sevinçli olduğunu belirtti. Anne Sevimli, "Kızım akşam saatlerinde beni telefonla arayarak tahliye edildiğini söyledi. Ben cezaevi önüne gidemeden o kaldığımız eve geldi. Çok mutluyum. Kızımla birlikte Fransa'ya dönmek istiyorum" dedi.

 

Dosyada Sevim Sevimli’nin suçlandığı eylemler “Damında Şahan Güler Zere” isimli belgesele ve İstanbul’da düzenlenen Grup Yorum konserine katılmak, bu amaçla bilet satmak; “Parasız Eğitim İstiyoruz” ibareli afiş asmak ile dernek pikniğine gitmek olarak sıralanmıştı. Sevimli, mahkemede verdiği ifadede Fransa’da serbestçe yaptığı bu eylemlerin Türkiye’de suç olduğunu bilmediğini belirterek, “Fransa’da ne şekilde bir yaşam sürdürdüysem Türkiye’de de o şekilde yaşanması mümkündür diye hareket ettim. Yani sansür ya da toplatma kararı diye bir şey olabileceğini tahmin etmiyordum” demişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 09:15
YORUM EKLE