ODTÜ'de 'terörist' bulunamadı: Herkes serbest!

Başbakan terör grupları var demişti…

ODTÜ'de 'terörist' bulunamadı: Herkes serbest!

ODTÜ'de Başbakan Erdoğan’ı protesto eden öğrencilere karşı aşırı polis yığınağı ve müdahalesi neticesinde çıkan olaylardan sonra başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan öğrencilerden adliyeye getirilen 10 kişiden 2'si serbest bırakılırken, 8'i tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 8 kişiyi de serbest bıraktı.

"ODTÜ'LÜLERE TERÖR SUÇLAMASI"

Öğrenciler Adliye kapısından AK Parti aleyhine slogan atarak girdiler. Dışarıda ise onları destekleyen arkadaşları vardı.  "Gözaltındakiler serbest bırakılsın" sloganları atıp, basın açıklaması yaptılar.

Gözaltına alınan öğrencilere destek için adliyeye gelenler arasında bazı öğretim üyeleri de vardı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır, öğrencilere, "terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet, kamu malına zarar vermek, görevli memura darp ve etkin direnme" suçlamalarını yöneltti.

Savcılık sorgusu sırasında öğrencilere, "Eyleme gelme talimatını kimden aldınız?", "Örgütsel bağlamda atılan sloganlara niçin katıldınız?", "Organize şekilde toplanmanızın, kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmanızın, kolluk güçleriyle çatışmanızın, barikat kurup ateş yakmanızın, kamu binalarına ve bankaların ATM'lerine zarar vermenizin, güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırıda bulunmanızın amacı nedir?" soruları yöneltildiği bildirildi.

Savcı Bayındır'ın, ODTÜ Rektörlüğü'ne yazı yazarak, yerleşkede meydana gelen zararın Ankara Emniyet Müdürlüğü ile koordineli biçimde tespit edilmesini istediği açıklandı.

Bayındır, Emniyet'ten, öğrencilerin "terör örgütleriyle" irtibatlarının bulunup bulunmadığının kapsamlı şekilde araştırılmasını, kullandıkları telefon numaraları üzerinde HTS, mesaj ve baz verilerinin incelenmesini istediği de bildirildi.

8 ÖĞRENCİ DE MAHKEMEDEN SERBEST

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'ın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği Can K, Güven Kazım A, Cem D, Batuhan U, Mert A, Mustafa B, Hasan K. ve İlhan A'nın nöbetçi hakimlikteki sorguları tamamlandı.

Nöbetçi Hakim Abdullah Bahçeci, sorguladığı öğrencilerin 8'ini de serbest bıraktı. Ancak Bahçeci, zanlılara yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Gözaltına alınan 10 öğrenciden Sercan Ç. ve Bedirhan Ş, Savcı Bayındır tarafından daha önce serbest bırakılmıştı.

Öğrencilerin nöbetçi hakimlik sorgusuna kendi avukatlarının yanı sıra Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ve Başkan Yardımcısı Sema Aksoy ile 3 baro yöneticisi de katıldı.

Öğrencilerin serbest bırakılması, gün boyu adliye binanı önünde bekleyen yakınlarınca sevinçle karşılandı.

BAŞBAKAN TERÖR GRUPLARI VAR DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilerin arasında terör grupları içinde dolaşan kişilerin de yer aldığını iddia ederek şunları söylemişti:

"Biz Ankara'da bir üniversite içinde TÜBİTAK uzay merkezinde yer alırken ne yazık ki bizim oraya geleceğimiz bilen, duyan bir kısmı o üniversitesinin öğrencisi, ama büyük çoğunluğu başka üniversitelerin öğrencileri, bazıları ise öğrencilikle alakası yok, terör gruplarının içinde dolaşan takımlar... Ve geliyorlar oraya sırtlarındaki çantalarında molotoftan tutunuz taşlara varıncaya kadar... Bu arada üniversite kampusünün içinde araba lastikleri yakılıyor. Ve bu tablo karşısında polisle çatışma başlıyor ve şiddete dayalı bir protesto gerçekleşiyor"

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2012, 00:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER