Liselilere 'fişleme' gibi anket

'Miting ve gösterilere katılmak' gibi sorular yer alıyor...

Liselilere 'fişleme' gibi anket

İstanbul’da liselerde dağıtılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile yapılan "Öğrenci Tanıma ve Yönlendirme Anketi"ndeki bazı sorular liselilerde fişlenme korkusu yarattı.

"Meslek Seçimi & Alan Belirleme" ve "Kişilik Analizi & Başarı Stratejileri" başlıklı iki testten oluşan anketin, "Meslek Seçimi&Alan Belirleme" testinde aralara yerleştirilen bazı sorular öğrencileri kaygılandırdı. İstanbul Fatih’teki Yedikule Lisesinde uygulanan anketin cevap anahtarında öğrencilerin isim, soyisim T.C. Kimlik No, Okul Kodu, Veli Telefonu, Numarası gibi bilgilerinin istendiği testte şu sorular dikkat çekti:

- Siyasi parti çalışmalarına katılmak,

- Mitinglere ve gösterilere katılma konusunda istekli olmak,

- Politikayla yakından ilgilenmek,

- Gazete ve dergilerdeki politika yazılarını incelemek.

Testte, bu maddelerin karşısında "Evet", "Belki", "Hayır" şıkları yer aldı. Soruların, müzik, kültür sanat, genel kültür gibi konuların arasına sıkıştırılması da dikkat çekti.

Öğrenciler; tamamen fişleme amaçlı olduğu şeklinde değerlendirdikleri anketi doldurmaktan çekindiklerini ifade ettiler.UZMANLAR DA 'FİŞLEME' DEDİ

Uzmanlar da böyle bir anketin fişleme olduğunu vurguladı. İstatistik/Araştırma Uzmanı Bayram Özkan, "Bir ankette, içerisinde TC kimlik gibi çok fazla kişisel bilgiler yer alamaz. Ancak isim, telefon numarası ve adres gibi bilgiler istenebilir, ona yanıt verip vermemek de anketi yanıtlayanın tercihidir" dedi. Hazırlanan anketin liseli öğrencileri fişlemek olduğunu belirten Özkan, "Araştırmanın kapsamına uygun olmayan sorular var. Bu sorular fişlemeyi açıkça gösteriyor. Ayrıca 18 yaşından küçüklere bu sorular sorulamaz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 00:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER