Fen edebiyat fakülteleri çakıldı

Fen Edebiyat Fakülteleri'nde formasyon tartışması tercihlere yansıdı…

Fen edebiyat fakülteleri çakıldı

Özellikle Fen fakültelerindeki fizik kimya, biyoloji hatta matematik bölümleri boş kaldı. Taşradaki üniversitelerde tercih edenlerin sayısı 2'yi 3'ü geçmedi. Puanlar yaklaşık 30-40 puan düştü. Yerleşen öğrenciler soruların sadece yüzde 15'ini yaptı.

 

 Kamuoyunun gündemine öğretmenlik formasyonu tartışmalarıyla gelen fen edebiyat fakültelerine sağlanan kontenjanlar bu yıl boş kaldı. Fakülteleri LYS öncesi YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın "Öğrenciler tercih yapsınlar, öğretmen olabilecekler" açıklaması da kurtaramadı. 3 büyük şehrin dışındaki üniversitelerde kontenjan sorunu baş gösterdi.

 

 Özellikle fen fakültesinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerinde yerleşen öğrenci sayısı 2-3'lerde kaldı. Puanların çoğu bölümde 30-40 hatta 50 puan birden düştüğü gözlenirken, fakültelerin eğitim kalitesi tartışmaya açıldı. Soruların sadece yüzde 10'unu doğru cevaplayan adaylar üniversiteye yerleşti. 

 

YARISI BİLE DOLMADI

"Formasyon tartışmasından olumsuz etkilendik" diyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akbaş, üniversitelerindeki 200 kontenjanlı kimya bölümünü 15 kişi, 160 kontenjanlı fizik bölümünü 16 kişinin tercih ettiğini söyledi.

 

Her sene dolan matematik bölümünün bu yıl yarısının boş Kaldığını ifade eden Akbaş, "Yeni kurulan üniversitelerde durum bizden daha kötü. Umudumuz ek yerleştirmelerde. Aksi halde kontenjanın boş kalması o bölümün kapanması anlamına geliyor. YÖK tatmin edici bir açıklama yapmalı" diye konuştu.  

 

BİLİMSELLİK OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Fen edebiyat fakültelerinin üniversitelerindeki en güçlü akademik kadroya sahip olduğuna dikkat çeken Çakır, "Temel bilimler fizik, kimya, biyoloji ve matematiktir. Bu temel bilimlere öğrenci gelmemesi gelecek yıllarda bu ülkede uygulamalı bilimin desteklenmeyeceği anlamı taşıyor. Bilimsel gelişmeleri olumsuz etkileyecek. Dolayısıyla bu bölümlerin mutlaka tercih edilebilir durumda olması lazım" ifadelerini kullandı. 

 

‘TALEP AZ,BÖLÜMLER KAPANACAK’

YÖK’ten edinilen bilgiye göre Türkiye’de fizik, kimya ve biyoloji gibi bölümlere yeterli ilginin olmadığı ve yeni kurulan üniversitelerde mümkün olduğunca söz konusu bölümlerin kapatılmaya çalışıldığı öğrenildi.

 

DURUM BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA KÖTÜ

Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Şakir Aydoğan ise şunları söyledi: "Sonuç beklediğimizden çok daha kötü oldu. Özellikle fen fakültesindeki sayısal bölümlerin hemen hemen hepsi olumsuz etkilendi. Mesela en iyi giden bölümümüz olan matematikte 236 kontenjana 53 kişi yerleşti. Bunun dışındaki bölümlerde yerleşmeler çok düşük. Temel bilimler olmadan eğitim olmaz. Matematik her şeydir, fizik hayatın gerçeğidir. Bu nedenle bölümleri kapatmak yerine konuyla ilgili çok ciddi bir çalışma yapılmalı."

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2012, 14:18
YORUM EKLE