'Dava uzun sürer biz cezayı şimdiden verelim'

Ağır cezada davalar uzun sürüyor diye öğrencileri peşinen attılar…

'Dava uzun sürer biz cezayı şimdiden verelim'

KCK kapsamında 13 Nisan 2011'de Konya'da yapılan operasyonda Selçuk Üniversitesi'nin 16 öğrencisi gözaltına alındı.

Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği öğrencisi Hasan Doğan tutuklandı, diğer 15 öğrenci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yargı süreci devam ederken şaşırtıcı cezalar üniversiteden geldi. Tutuklu Hasan Doğan, tutuksuz Saffet Kaya, Emrah Demirtaş, Şahin Atagün, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin ‘Kanun dışı kuruluşlara üye olmak, bu kuruluşlar adına faaliyet yapmak veya yardımda bulunmak’ gerekçesiyle yükseköğretimden çıkarıldı. Yani dört öğrenci bir daha hiçbir üniversiteye gidemeyecek.

Diğer öğrencilere de ‘yarıyıl okuldan uzaklaştırma’ ve ‘kınama’ cezaları verildi. Atılan öğrencilerden arkeoloji öğrencisi Saffet Kaya, kararın çok acımasız olduğunu söyledi: “16 yıllık öğrencilik hayatımı bitirdiler. Ailem Ağrılı. Beş kardeş de okuyoruz. Ailemiz zor şartlarda okutuyor bizleri. BDP’de gençlik çalışmaları yapıyoruz diye bunlar başımıza geldi.”

Harita Mühendisliği öğrencisi Emrah Demirtaş, “Savunmamızı alan hocalar ‘Kürt sorunu nasıl çözülür, PKK terör örgütü müdür? Neden BDP’ye gidiyorsun gitmek zorunda mısın? Parti mi yok’ dediler” derken, Harita Mühendisliği öğrencisi Şahin Atagün de “Bizi toplumun dışına itmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu çok ağır bir ceza” dedi.

Üniversitenin Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’den yapılan açıklamada ise şöyle: “YÖK Disiplin yönetmeliğinde de adli soruşturma disiplin soruşturmasını geciktirmez diyor. Ağır cezada davalar uzun sürüyor. Öğrenci dava bitene kadar mezun olur. Mezun olduktan sonra ne cezası verilecek?” (radikal)

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 01:21
YORUM EKLE