Boğaziçi'nde ‘35 ÖLÜ!’

‘Öldürülenler arasında Kürt, Alevi, hatta affedersiniz eşcinsel öğrenciler de bulunuyor’

Boğaziçi'nde ‘35 ÖLÜ!’

Uludere katliamını protesto eden 35 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi bomba ve siren sesleriyle yere yığıldı. Eylemciler amaçlarının Uludere'de yaşananlara dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde hava bombardımanında 35 kişinin hayatını kaybetmesi Boğaziçi Üniversitesi'nde ilginç bir eylemle protesto edildi.

Saat 15.00'te Kuzey Kampüs'te kütüphanenin önünden aniden bomba ve siren seslerinin duyulmasıyla, diğer öğrencilerin şaşkın bakışları arasında 35 öğrenci yere yıkıldı.

Yerde yatan öğrencilerin vücutlarının etrafı tebeşirlerle çizildikten sonra üzerlerine Uludere'de hayatını kaybedenlerin isimleri yapıştırıldı ve Gültan Kışanak'ın Uludere katliamı ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı konuşma dinletildi.

"AMACIMIZ KATLİAMI HİSSETTİRMEKTİ"

Radikal gazetesinden Elif İnce'ye konuşan eylemcilerden Siyaset Bilimi öğrencisi Nilgün Yelpaze şunları söyledi:

"Amacımız katliamın gerçekliğini kampüse taşımaktı.  Katliamı bir an olsun kampüste gündelik hayatını yaşayıp gitmekte olan arkadaşlarımıza hissettirmek, anlatmak istedik.

"Artık kampüsün en sık geçilen yerlerinden birisi olan kütüphanenin önünde yerde 35 bedenin izi ve isimleri var. Eylem bittikten sonra dahi yolu kullanan öğrenciler bu katliamın gerçek olduğunu hatırlamaya ve duyumsamaya çalışarak yürüyecekler."

"PEK RADİKAL" GAZETE

Öğrenciler hazırladıkları tek sayfalık "Pek Radikal" adlı gazetede ise eylem haberini ana akım medya gözünden yazarak medyanın Uludere'de yaşananlara tepkisiz kalmasını eleştirdi.

Gazetede "Öldürülenler arasında Kürt, Alevi, hatta affedersiniz eşcinsel öğrenciler de bulunuyor" yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin de eleştirildiği gazetede "Olayla ilgili uzun süre sessizliğini koruyan okul yönetimi, olayın gerçekleştiği saatlerde öğrencilerin sınavda olmaları, sınavı olmayanların ise ders çalışmak üzere kütüphanenin içinde bulunmaları gerektiğini söyledi" ifadeleri yer aldı. (BİA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER