Vefa Lisesi öğrencileri: Karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız!

İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden sonra Vefa Lisesi öğrencileri de bir bildiri yayınladı

Vefa Lisesi öğrencileri: Karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız!
İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden sonra Vefa Lisesi öğrencileri de bir bildiri yayımlayarak, “Benzer sorunlardan yakınan diğer okullarla beraber karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız” dedi.

Vefa Lisesi öğrencileri yayımladıkları bildiride, “Proje Okul” adı altında okulda yapılan kısıtlamalardan hoşnut olmadığını belirterek, bu kısıtlamalara karşı sessiz kalmayacaklarını duyurdu.

Vefa Lisesi öğrencilerinin bildirisi şöyle:

“ÇOK SESLİLİK, ÇOK RENKLİLİK YOK EDİLMEYE ÇALIŞILMAKTA”

“144 senelik köklü bir çınar olan ve Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermeden eğitimini sürdüren Vefa Lisesi öğrencileri olarak “Proje Okul” adı altında okulumuzda yapılan kısıtlamalardan hoşnut olmadığımızı ve bu kısıtlamalara karşı sessiz kalmayacağımızı belirtmek isteriz.

Biz tarihi boyunca ülke menfaatlerini en üst düzeyde tutan, akademik başarılarımızla adımızdan söz ettiren; bilim, sevgi, hoşgörü anlayışından ödün vermeyen ve kendi fikirlerini başka fikirlere saygı duyarak oluşturmuş bir ailenin fertleriyiz. Farklı siyasi ve dünya görüşlerini bir arada demokratik bir şekilde barındırabilen Vefa Lisesi’nde bu çok seslilik, çok renklilik belli bir güruh tarafından yok edilmeye çalışılmaktadır.

Biz ve bizim gibi adından söz ettirmiş köklü okulların son yıllarda maruz kaldığımız baskılara karşı duruşumuzun asla değişmeyeceğini göstermeyi vazifemiz biliriz.

Bu bildiriyi yazma amacımızı özetleyecek olursak;

* Vefa Lisesi adıyla bütünleşmiş geleneksel etkinliklerimize engel olunmak istenmektedir. 14 senedir düzenlemekte olduğumuz geleneksel şenliklerin gerçekleştirilmesi, tutar yanı olmayan bahanelerle okul müdürümüz tarafından engellenmiştir.

* Eğitim camiasında bir geçerliliği olmayan kişi ve kuruluşların yanlı düşüncelerini öğrencilere empoze etmek amacıyla vermek istedikleri konferanslar okul müdürümüzce desteklenmiş, bütün okulun katılımı zorunlu tutulmuştur.

* Her bireyin hür iradesiyle hareket etmesini destekleyen bu koca çınarın öğrencileri, okul müdürü tarafından kılık kıyafet konusunda birtakım tehdit ve aşağılamalarla baskı altına alınmak istenmiştir.

Bütün dayatmalara, tehditlere, aşağılamalara karşı, Vefa’lı öğrencilerin senelerdir oluşturduğu ilkeler doğrultusunda, çizgimizden asla sapmadan bu sorunlara tüm Vefa camiası olarak tepkimizi ortaya koymaktayız.

Benzer sorunlardan yakınan diğer okullarla beraber karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız!”
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 14:04
YORUM EKLE