Üniversite öğrencilerine 'soruşturma' furyası

OHAL üniversitelerinde öğrencilere soruşturma yağıyor

Üniversite öğrencilerine 'soruşturma' furyası
Cihan Başakçıoğlu / Demokrat Haber İzmir
 
Ege Üniversitesi'nde 2016 yılında yapılan çeşitli etkinlikler nedeniyle birçok öğrenciye soruşturma açıldı.
 
Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) birlikte 3 binin üzerinde akademisyenin ihraç edilmesinin ardından üniversitelerde muhalif öğrencilere yönelik soruşturma furyası da başladı. Ege Üniversitesi'nde 2016 yılı içerisinde çeşitli tarihlerde yapılan oturma eylemi, bildiri dağıtıma ve afişleme nedeniyle çok sayıda öğrenciye üniversite rektörlüğü tarafından soruşturma açılmaya başlandı.
 
KATLİAM PROTESTOSUNA SORUŞTURMA
 
Mart ayında Ankara'da meydana gelen patlamaya ilişkin olarak üniversite öğrencilerinin "5 ayda 3 patlama, katilleri tanıyoruz" yazılı dövizlerle yemekhane önünde yaptıkları oturma eylemi nedeniyle 5 öğrenciye soruşturma açıldı. Öğrencilerden Özgür Duran'ın oturma eylemi esnasında söylediği "Diyarbakır'daki Ankara'daki ve Suruç'taki patlamaların sorumluları saraydadır. Bu ülkeyi yangın yerine çeviren saraydır" sözleri soruşturmaya suç delili sayıldı.
 
SOMA KATLİAMI BİLDİRİLERİ SORUŞTURMALIK OLDU
 
Soma maden katliamının yıl dönümünde Öğrenci Kolektiflerinin okulda katliamı protesto etmek için dağıttığı "İşçi katillerine emek düşmanlarına Hodri Meydan" başlıklı bildiriye ilişkin de soruşturma açıldı. Öğrencilerin bildiri dağıtırken  taktıkları "Kaza değil katliam" ve "İşçi katillerinden hesap soracağız" yazılı baretler de soruşturmaya konu olurken, 6 öğrenci konuya ilişkin ifadeye çağrıldı.
 
REKTÖR 'SARAY'A TOZ KONDURAMADI
 
Eylül ayında öğrencilerin okulda üzerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Vakit tamam sarayın ardı özgürlük" yazılı stickerları yapıştırması da bir başka soruşturmanın konusu oldu. 5 öğrenci konu ile ilgili ifadeye çağrılırken, soruşturmayı açan rektörlüğün, kendini savcı yerine koyarak söz konusu afişlerle Cumhurbaşkanı'na hakaret edildiğini iddia ettiği öğrenildi.
 
TACİZE VE ŞİDDETE KARŞI ÇIKMAK DA SUÇ OLDU
 
Üniversite yönetimi, geçtiğimiz yıl  8 Mart mitingine katılım çağrısı yapan üniversite öğrencisi kadınlara da soruşturma açtı. 3 kadın öğrenci hakkında açılan soruşturmada okula asılan söz konusu afişlerin sandalyelere bantlanması, 1 Nolu yemekhane içerisinde, “Tacize, şiddete, savaşa ve gericiliğe karşı yaşamı savunuyoruz, hayatı örgütlüyoruz 8 Mart’ta sokaklardayız” şeklinde el ilanları bırakılması gibi nedenlerle disiplin soruşturması başlatıldığı belirtildi. Öğrenciler ifadeye çağrıldı.
 
OTURMA EYLEMİ ÖZEL GÜVENLİĞİ RAHATSIZ ETTİ
 
23 Mayıs günü öğrencilerin okulu cezaevine dönüştürdüğünü iddia ettikleri  turnike uygulamasına karşı Ege Cafe'de ve Yemekhane'de "Turnikeler ayırır meydanlar birleştirir" yazılı el ilanlarını dağıtarak özel güvenliği rahatsız ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 6 öğrenci üniversite rektörlüğü tarafından ifadeye çağırıldı.


 
'OHAL'E GERİCİLİĞE KARŞI ÜNİVERSİTEMİZİ SAVUNUCAĞIZ'
 
Ege Üniversitesi'nde hakkında soruşturma açılan Emine Akbaba, "Bugün sarayın emirlerini üniversitede uygulamaya çalışan rektörlere, karakollaşan üniversitelere karşı demokratik üniversite için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Devam eden baskı ve soruşturma furyasına karşı sözümüzü söylemekten geri durmayacağız. Eşit, parasız, bilimsel, nitelikli, laik, anadilde bir eğitim, özerk demokratik üniversite için darbeye, OHAL'e, gericiliğe karşı üniversitelerimizi savunacağız" diye konuştu.
 
 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER