Sürgünü protesto eden öğretmene üç günde üçüncü kez gözaltı

Hatice öğretmen 3 günde 3 kez stant açtığı için polis tarafından gözaltına alındı

Sürgünü protesto eden öğretmene üç günde üçüncü kez gözaltı

Eskişehir'de Emniyet Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaptığı için gözaltına alınan ve ardından hakkında soruşturma açılan İngilizce öğretmeni Hatice Yüksel, Trabzon'a tayini çıkınca stant açıp imza kampanyası başlattı. Hatice öğretmen 3 günde 3 kez stant açtığı için polis tarafından gözaltına alındı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri geçen 1 Nisan’da DHKP-C örgütüne yönelik olduğunu savunduğu baskınlarda 5 kişiyi gözaltına aldı. Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen, aralarında Beylikova Atatürk Ortaokulu’nda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Hatice Yüksel’in de bulunduğu altı kişi aynı gün Emniyet Müdürlüğü önünde ‘Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz’ yazılı pankart açıp basın açıklaması yaptı. Grup, Emniyet Müdürlüğü’nün önünde oturma eylemi yapınca gözaltına alındı ve ertesi gün sevk edildikleri adliyede savcılıkça serbest bırakıldı.

Gruptaki altı kişiden biri olan öğretmen Hatice Yüksel, 8 Nisan’da görevinden uzaklaştırıldı. Yüksel, tekrar göreve dönmesi için 24 Nisan’da Porsuk Bulvarı’nda ‘Basın açıklamasına katılmak suç değildir, işimi ve öğrencilerimi istiyorum’ yazılı pankart açıp imza kampanyası başlattı. Topladığı imzalardan bir sonuç alamayınca 27 Mayıs’ta Porsuk Bulvarı’nda çadır kurup imza kampanyasını tekrar başlatan Hatice Yüksel, 16 Haziran’dan itibaren ise süresiz açlık grevine başladı. Yüksel 26 Haziran’da görevine dönme kararı verilince açlık grevini sona erdirdi.

Hatice Yüksel, tayinin Trabzon’a çıkması üzerine 3 gün önce Eskişehir’in İsmet İnönü Caddesi’nde ‘Baskılar, sürgünler, gözaltılar bizi yıldıramaz. Hakkımdaki sürgün kararı derhal durdurulsun’ yazılı pankart asıp kurduğu stantta imza kampanyası başlattı. Polisler, polis ve asker ölümleri üzerine için bazı grupların yürüyüş yaptıklarını belirterek, Hatice Yüksel’e standını kaldırmasını söyledi. Standını kaldırmayan Hatice Yüksel gözaltına alındı. Bir süre sonra serbest bırakılan Yüksel Porsuk Bulvarı’nda dün bir kez daha stant açtı. İki arkadaşıyla birlikte tekrar gözaltına alınan Yüksel, yine serbest bırakıldı.

Öğretmen Hatice Yüksel bugün Porsuk Bulvarı’nda bir kez daha ‘Baskılar, sürgünler, gözaltılar bizi yıldıramaz. Hakkımdaki sürgün kararı derhal durdurulsun’ yazılı pankart açıp kurduğu stantta imza topladı. Polisler Yüksel’e “Hassas günlerden geçiyoruz. Yaptığınız eylem yanlış anlaşılabilir. Provokatif olaylara sebep olabilir. Lütfen buradan ayrılın. Daha önce de bu konuda sizi uyarmıştık. Biz sizin can güvenliğinizi korumaya çalışıyoruz” diyerek bölgeden ayrılmasını istediler.

İmza kampanyası için kurduğu standı ve pankartı kaldırmayan Hatice Yüksel ile yanında bulunan arkadaşı Zeynal D., polisler tarafından gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. (Zete)

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER