Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinden 'shuttle' boykotu!

Öğrenciler “Anti-Shuttle Call Center” kurdular…

Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinden 'shuttle' boykotu!

Özyeğin Üniversitesi’nde öğrencilere hizmet veren shuttle (karşılıklı sefer) boykot ediliyor. Geçtiğimiz sene sefer başına 2,25 TL gibi bir ücretle öğrenci taşıyan shuttle, bu yıl %30 gibi fahiş bir zamla 3 TL’ye yükseltilince öğrenciler de isyan bayrağını çekti. Rakamların bu oranda kalmadığını, olası bir biniş kartı unutulması durumunda 3 TL değil 5 TL ödediklerini belirten öğrenciler protestoya başladı.

Altunizade-Çekmeköy ana hattında 32 sefer yapan araçlar, Nişantepe, Ataşehir hatları da eklendiğinde günde ortalama 40 sefer yapıyor. Yaklaşık 50 kişilik otobüslerin devamlı dolu gittiğini belirten öğrenciler, ek seferlerin de eklenmesiyle ortada dönen parasal hacmin aylık yaklaşık 200 bin TL olduğunu, 10 aylık eğitim dönemi boyunca da 2 milyon TL’ye yaklaştığını belirtiyorlar.

YILLIK 2 MİLYON TL NEREYE GİDİYOR?

Shuttle hizmetini sağlayan Gürsel Turizm ile okul yönetimi arasında bir ticari anlaşma olup olmadığını merak eden Özyeğin Üniversitesi öğrencileri, eğitim sezonu boyunca ortaya çıkan 2 milyon TL’lik meblağın kat be kat şoförlere, araç yakıtına, vergiye yeteceğini düşünüyor.

Pazartesi günü Öğrenci Birliği eşliğinde yapılan forumda 3 TL’ye yükseltilen shuttle ücretinin, 1,10 TL olan öğrenci akbil fiyatına indirilmesi gerektiğine karar verildi. Fakat okul yönetimi ve Gürsel Turizm toplantıda alınan bu kararı kabul etmediklerini, o fiyata shuttle kalkamayacağını söyleyip öğrencileri okul kampusünde bir nevi alıkoydu.

Kalkmayan shuttle yüzünden, okula aracıyla gelen öğrencilerin araçlarına binen öğrenciler evlerine ancak bu şekilde dönebildiler. Zira okuldan kalkan tek belediye otobüsü 522N hat numaralı 4. Levent otobüsü de günde sadece beş sefer düzenlediğinden, bu araç da öğrencileri taşımakta yetersiz kaldı.

ANTİ-SHUTTLE HİZMETİ DEVREDE!

Shuttle zammı mağduru öğrenciler, örgütlenmeyi genişleterek Salı günü “Özyeğin Anti-Shuttle Call Center”ı kurdular ve beş ana lokasyon belirlediler. Bu lokasyonların her birinin başına bir öğrenci gönüllü oldu ve ‘anti-shuttle’ hizmeti devreye girmiş oldu!

Sistem ise oldukça basit işliyor. Öğrenciler kendilerine uygun olan lokasyon gönüllüsünü arayarak, ders saatlerini, nerede ve saat kaçta belirtilen yerde olacaklarını söylüyorlar. Lokasyon gönüllüsü de o bölgeden kendi aracıyla o saatlerde okula giden ve aracında yer olan kişilere durumu bildiriyor. İsim ve araç teyitleri yapıldıktan sonra anti-shuttle ile öğrenci okula ulaşmış oluyor.

Bilkent gibi ulaşımın ücretsiz olabildiği özel okullar varken, Özyeğin Üniversitesi’nin shuttlelarında akbil gibi karta yükleme yapılarak biniliyor. Öğrencilerin okul yönetiminden talepleri shuttle zammının geri çekilmesi. Çünkü öğrenciler kendilerinin bir müşteri olmadıklarını, okulların da ticari bir kurum olmadığını savunuyor.

#ozudeeylemvar

sosyal medyada OzU direnişi:

@AntiShuttleOzu

https://www.facebook.com/groups/OzUCarpool/

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 12:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Başka bir öğrenci
Başka bir öğrenci - 4 yıl Önce

Öncelikle haberi ilkokul düzeyinde değil tam tersine olayı yaşayan bir ÖzÜ öğrencisi olarak tamamen gerçekleri yansıttığını söylemeliyim. Hergün 10 lira vermek oldukça ağır olmalı ve "Biz naplaım yeaa" demel yerine aynı çözümü deneyebilirsiniz. Bir okul yönetimiyle beraber öğrenci için vardır -zaten bu yüzden okuldur- ve öğrencisinin menfaatini düşünmekle yükümlüdür. Demem o ki; eğer eğitim almanız gereken ve size "siz bizim geleceğimizsiniz, gelin koşun bilim öğrenin" diye size vaadde bulunan bir kurumda her gün herhangi bir şeye zamn yapılınca kendinizi kaba tabirle yolunmuş kaz gibi hissediyorsunuz. 2 milyon lira hesaplaması biraz matematik hesabı olan herkesin yapabileceği bir hesaplama ve nereye gidiyor sorusunu da şuna göre soruyoruz: geçen seneki şirket 2,25 gibi şu ankinden daha ucuz bir ücretle daha sık seferle nasıl ticaret yapabiliyordu ve kara geçebiliyordu? Gürsel turizm hangi mantıkla daha çok para ve daha az seferle kara geçemiyor? Bu iki soru konuyu anlamanıza yardımcı olacaktır.

En ucuz yemeğin 7 lira olduğu bir kurumda, yemek yemeseniz bile günlük servis ücreti minimum 20 lira (evet bu komik hesabı da biz yaptık, umarım neşelenirsiniz) olan insanlar olarak, servis fiyatının 1.10 olmasını talep ediyoruz. Diğer durumdan memnun olmayan özel okul öğrencilerinize de tavsiyemiz: Carpooling güzel bir şey arkadaşlar, denemekten çekinmeyin.

Bir ogrenci
Bir ogrenci - 4 yıl Önce

yillik 2 mi̇lyon tl nereye gi̇di̇yor?
ahahahaha saka mi bu? adamlar daha yeni zam yapmis 2 m tl nereye gidiyor denmis. bu 2 milyon hesabinida kim yapmis çok merak ettim, benzin ve çalisanlari olmadan mi gidiyor bu otobusler? ogrencilerin savunduklari seye birsey demiyorum ama haber sekli ilkokul hesabi olmus. 2.25ten 3e çikan ucreti 1.10a çekme çabasida sirf benim gozume mi komik geliyor?

student
student - 4 yıl Önce

biz 10 tl ye gidiyoruz biz napalım ?

ogrencii
ogrencii - 4 yıl Önce

Okul sadece shuttle a yaptigi zamla kalmayip, okula en yakin otobus duragindan okula ring seferi yapan servislerinde sıklıgını azaltarak ayrica ucret koydu. Okula ulasimin zor olmasinin bazilari icin sermayeye donusmesi cok sacma