ÖSYM'den 'RedHack' sorusu

Lisans mezunları için yapılan KPSS'de 3 tane siber saldırı sorusu çıktı...

ÖSYM'den 'RedHack' sorusu

ÖSYM ve YÖK'te yaşanan hukuksuzlukları belgeleriyle ortaya seren RedHack, KPSS'de soru oldu. Adaylara, 'siber saldırı'nın ne olduğu, nasıl yapıldığının anlatıldığı sorularda, siber saldırıların suç olduğu vurgulanmaya çalışıldı.

ÖSYM tarafından 6-7 Temmuz günlerinde düzenlenen 2013-KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavının ilk oturumu bu sabah saat 9.30'da başladı. Adaylara, genel kültür ve genel yetenek testlerinden oluşan 120 soru yöneltildi. Genel kültür kısmında yer alan 3 paragraf sorusu, son zamanlarda bazı hacker grupları tarafından Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve ÖSYM gibi kritik kuruluşlara siber saldırılar düzenlenmesini akıllara getirdi.

Adaylar, 'siber saldırı'nın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine yönelik bilgiler verilen paragraf üzerinden 3 soru cevapladı. Siber saldırının yapılabilmesi için birkaç yüz kişilik internet kullanıcısı ve internet ağının yeterli olduğu belirtilen paragrafta, söz konusu saldırıların küçük maliyetlerle klasik bir savaşın yarattığı yıkımı çok kısa sürelerde meydana getirebileceğine dikkat çekildi. Çözüm önerisi olarak en kısa sürede Uluslararası Savaş Hukuku'nun siber tehditler de dikkate alınarak güncellenmesi gerektiği vurgulandı.

Subliminal mesaj şeklinde RedHack'in konu alındığı sorulara adayların birçoğu tepki gösterirken, ÖSYM'nin bu tavrı Twitter üzerinde dalga konusu oldu.

6-7 Temmuz tarihlerinde toplam dört oturumda gerçekleşecek 2013-KPSS A Grubu ve öğretmenlik sınavı bugün öğleden sonra 14.30'da yapılacak Eğitim Bilimleri Testi'yle devam edecek. (Yurt Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2013, 22:32
YORUM EKLE