Mülkiyeliler Birliği: OHAL, hiçbir biçimde hukuka dayanmayan uygulamaları meşru kılamaz

Mülkiyeliler Birliği'nden dayanışma mesajı

Mülkiyeliler Birliği: OHAL, hiçbir biçimde hukuka dayanmayan uygulamaları meşru kılamaz

Mülkiyeliler Birliği, 686 sayılı KHK ile açığa alınan akademisyenlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Akademisyenlere destek açıklamasında "OHAL, hiçbir biçimde hukuka dayanmayan uygulamaları meşru kılamaz" ifadelerine yer verildi.

İhraçlar kamuoyu vicdanında da rahatsızlığa neden olduğu kaydedilen açıklamada Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in istifası istendi.

Mülkiyeliler Birliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’den, Olağanüstü Hal kapsamında üç kanun hükmünde kararname ile 34 bilim insanımız ihraç edildi. Akademisyenlerimizin savunmaları alınmamıştır, dahası neyle suçlandıkları bile belli değildir.

Suçun belli olmadığı, yargı mekanizmasının işletilmediği bir süreç yaşanmaktadır. Tek bir hocamız hakkında daha önce verilmiş bir ceza yoktur. Tek bir hocamızın dahi darbeciliğin göstergesi olduğu iddia edilen bilgisayar programını kullanmadığı açıktır.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar hukukun evrensel ilkelerine uygun olmalıdır. OHAL, hiçbir biçimde hukuka dayanmayan uygulamaları meşru kılamaz. 686 sayılı KHK’nın ardından başlayan tartışmalar göstermektedir ki, ihraçlar kamuoyu vicdanında da rahatsızlığa neden olmaktadır. Bugün acil olarak yapılması gereken darbe girişimiyle, terörle herhangi bir ilişkisi olmadığı açık olan bütün akademisyenlerimizin bir an önce görevlerine iade edilmesidir.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş derhal istifa etmelidir. Kamu vicdanını zedeleyen bu hukuksuzluklara neden olanlar hakkında acilen soruşturma başlatılmalıdır. “Ey Vatan Gözyaşların Dinsin-Yetiştik Çünkü Biz” dizelerinin bulunduğu Mülkiye Marşının ifade ettiği doğrultuda, Mülkiyeliler Birliği’nin bütün kurulları olarak, hem Fakültemize hem Ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Mülkiyeliler Birliği Fakültemiz ve akademisyenlerimizle sürekli bir dayanışma içinde olacaktır"

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 23:20

Demokrat Haber’e destek olur musunuz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER