Mimar Sinan'da şort kavgası

Şortu nedeniyle bir başka öğrencinin sözlü saldırısına maruz kaldı...

 Mimar Sinan'da şort kavgası

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi 3. sınıf öğrencisi E.K., geçtiğimiz salı günü okulda şortu nedeniyle bir başka öğrencinin sözlü saldırısına maruz kaldı. K. kendisine hakaret eden öğrenci hakkında dekanlığa şikâyette bulundu.

Burcu Ünal'ın Milliyet'teki haberine göre üniversitenin Şişli’deki Fen Edebiyat Fakültesi’nin kantininde geçtiğimiz salı günü yaşanan olay, E.K.'nın anlatımına göre şöyle gerçekleşti:

Kantinde tek başına çay içen Kurt’un yanına daha önce hiç tanımadığı bir kişi yaklaştı. Aynı okulda İstatistik bölümünde öğrenci olduğu öğrenilen bu kişi, K.'ya önce “Bu şortun hali ne böyle” dedi. K'nın “Şaka mı yapıyorsun?” sorusu üzerine bu kişi ses tonunu yükselterek, “O.... böyle giyinemezsin” diyerek K’ya doğru yöneldi. Bunun üzerine E.K.'nın da ayağa kalkmasının ardından kantinde bulunanlar araya girerek olaya müdahale etti.

'SERİ KATİL OLABİLİRİM'

Yaşananların ardından E.K., dekana giderek kendisine sözlü saldırıda bulunan öğrenciden şikâyetçi oldu. Dekanlığa şikâyet dilekçesi vermesinin ardından da ertesi sabah bir gün önce kendisine saldıran kişi tekrar K.'nın yanına geldi ve K'dan özür diledi.

Bu kişinin “Aklım gidip geliyor, ilaç kullanıyorum” şeklindeki sözlerinin üzerine K., “Madem pişmansın o zaman dilekçemi geri alacağım” diyerek şikâyet dilekçesini geri çekti.

Ancak aynı kişinin bir süre sonra tekrar yanına gelerek kendisine, “Kadınlara tahammülüm yok. Kadınlardan nefret ediyorum. Yakında seri katil olabilirim ama benden korktuğun için sana bir şey yapmayacağım” dediğini iddia eden K., dekanlıktan yeniden dilekçesinin yürürlüğe konulmasını istedi.

'SENİ SOKAKTAKİ TİNERCİDEN DEVLET Mİ KORUYOR?'

Şikâyetçi kolduğu kişinin tehditvari sözlerini dekana da anlattığını söyleyen K., “Dekana ‘Bomonti’de bulunan kampüsteki binalar çok ıssız. Okulda bazı katlar çok tenha oluyor, bir kız arkadaşımıza orada bir şey yapsa kimse duymaz’ dedim. Ancak dekandan, ‘Okulların kuralları, işleyişleri vardır. Şikâyetçi ol ama en fazla uyarı alır. Uzaklaştırma almaz. Seni sokaktaki tinerciden devlet mi koruyor?’ yanıtını aldım. Tek desteği hocalarımdan aldım” diye konuştu.

Kendisine saldıran kişiyi okulda çok az kişinin tanıdığını belirten K., “Önce okulda provokasyon yaratmak isteyen biri olduğunu düşündüm. Fakat kendisini tanıyanlar provokasyon yapmadığını gerçekten sorunları bulunduğunu söylediler. Şortuma yönelik bir tepkiden dolayı hâlâ aklımda provokasyon ihtimali var” dedi.

'KONUYU İNCELİYORUZ'

Konu hakkında görüştüğümüz Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker, konuyu incelediklerini belirtti ve “Üniversitemizde herhangi birinin kıyafetine karışılması düşünülemez. Kimsenin kimse üzerinde baskı hakkı yoktur. Biz konuyu inceliyoruz” dedi. Ülker ayrıca, Dekan Fatma Şenyücel’in “Seni sokaktaki tinerciden de devlet mi koruyor” tarzı bir cümle kurduğunu düşünmediğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2013, 16:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER