Kadın akademisyenlerden Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş'e tepki: Barışı konuşana da bak!

Barış imzacısı akademisyenlerin ihraçedildiği Anakara Üniversitesi'nden “Savaşta ve Barışta Kadın” sempozyumu

Kadın akademisyenlerden Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş'e tepki: Barışı konuşana da bak!

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in başkanlığında “Savaşta ve Barışta Kadın” temasıyla düzenleneceği duyurulan Uluslararası Kadın Sempozyumu’na tepkiler sürüyor. Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen ‘Barış Bildirisi İmzacısı’ kadın akademisyenler, ortak bir açıklama yaparak İbiş'e tepki gösterdiler

Kadın akademisyenlerin sempozyumu protesto metni şöyle:

BARIŞI KONUŞANA DA BAK!

Sadece barış talep ettikleri için çok sayıda akademisyeni KHK ihraç listelerine koyarak ya da emekliliğe zorlayarak Türkiye tarihindeki en büyük akademisyen tasfiyesini gerçekleştiren Ankara Üniversitesi, 2018 yılı Mart ayında “Şavaşta ve Barışta Kadın” temalı uluslararası bir sempozyum düzenleyeceğini duyurdu!

Ankara Üniversitesi Kadın Platformu Koordinatörlüğü tarafından düzenlendiği anlaşılan konferansın danışma kurulu listesinde Ankara Üniversitesi’nden pek çok kadın akademisyenin ismi yer alıyor. A.Ü. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (KASAUM) bazı meslektaşlarımız, isimlerine danışma kurulunda yer verilmesinin tamamen bilgileri dışında olduğunu ve bu konuda kendilerinden hiçbir şekilde onay alınmadığını kamuoyuyla derhal paylaştılar.

Söz konusu tasfiye sayıca ağırlıklı olarak toplumsal cinsiyet, kadın çalışmaları, göç ve mültecilik konularında çalışan kadın akademisyenleri hedef almasının yanı sıra,başta KASAUM ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı olmak üzere birçok akademik birimi işleyemez hale getirdi. Üstelik Ankara Üniversitesi’nde Erkan İbiş yönetimiyle birlikte kadın çalışmaları alanına dönük baskıcı politikalar, lisansüstü programların kontenjanlarını düşürmek, LGBTİ örgütleriyle yapılan ortak etkinlikleri engellemek gibi birçok uygulamayla bu tasfiyeden bile önce başlamıştı.

Bu uygulamaların Ankara Üniversitesi’nin tarihine bir utanç sayfası olarak eklendiği böyle bir dönemde, uluslararası bir konferans aracılığıyla yurtdışından saygın kişi ve kurumların desteğini de alarak, yaşanan haksız, hukuksuz akademik kıyımın üzeri örtülmeye çalışılıyor. Bundan da öte, Ankara Üniversitesi yönetiminin kendisine, “Savaşta ve Barışta Kadın” gibi bir teması olan bu organizasyon aracılığıyla meşruiyet ve itibar sağlamak istediği anlaşılıyor. Buna kayıtsız kalamayız.

Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacısı ve büyük çoğunluğu kadın olan çok sayıda akademisyeni haksız ve hukuksuz bir biçimde tasfiye etmiş bir üniversitenin rektörünün onursal başkanı olduğu bir konferansı hiçbir şekilde kabul edilir bulmuyoruz!

Bu konferansın uluslararası katılımcılarını üniversitemizdeki hukuksuz, biatçı ve zalim akademik tasfiyenin yol açtığı yıkım konusunda bilgilendireceğimizi ve bu etkinliğe neden katılmamaları gerektiği konusundaki düşüncelerimizi kendileriyle en açık biçimde paylaşacağımızı duyuruyoruz!

Ankara Üniversitesi’ndeki barıştan ve kadınlardan yana bütün birim ve kişileri de barış isteğini en ağır biçimde ve hukuk dışı yollarla cezalandırmakta, kadın çalışmaları alanındaki akademik çalışmaları sekteye uğratmakta bir an bile tereddüt etmeyen bu çağdışı anlayışın sahibi yönetimin düzenlediği konferansa katkıda bulunmayı reddetmeye, bu etkinliğe katılmamaya ve etkinliği kınamaya davet ediyoruz.

Söz konusu konferans organizasyonuyla ilgili gelişmeleri bundan sonra yakından takip edeceğimizi ve gereken her aşamada tepkimizi ortaya koyacağımızı da bildiririz.

Ankara Üniversitesi’nden Tasfiye Edilen Kadın Akademisyenler

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 08:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER