En itibarlı 100 üniversite arasında Türkiye'den hiçbir okul yok

2015'te 'itibar' listesinde Türkiye'den hiçbir üniversite yer almadı

En itibarlı 100 üniversite arasında Türkiye'den hiçbir okul yok

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) dünya üniversiteleri itibar listesini açıkladı. Geçen yıl 71-80 sıra bandında yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi de ilk 100'e giremeyince 2015'te 'itibar' listesinde Türkiye'den hiçbir üniversite yer almadı.

Merkezi İngiltere’de bulunan THE (Times Higher Education)’ın uluslararası görünürlük, medya reytingleri gibi kriterlere göre çeşitli anket verilerinden yola çıkarak yıllık olarak hazırladığı dünya üniversiteleri itibar listesinde bu yıl hiçbir Türk üniversitesi yer almadı.

İlk sırayı 2015’te de ABD ’nin Harvard Üniversitesi alırken, ikinci ve üçüncü sırada İngiltere’den Cambridge ve Oxford üniversiteleri yer aldı. Listede BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkeleri üniversitelerinin son yılda yaptığı atılım dikkat çekti.

Türkiye’nin rekabet ettiği bu grupta en büyük başarıyı Rusya’dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi gerçekleştirdi. 2014 sıralamasında 51-60 sıra bandındaki üniversite bu sene kimi İngiliz ve Amerikan eğitim kurumlarını geride bırakarak 25. Sıraya yükseldi.

2014’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile aynı sıra grubunda yer alan Brezilya’dan Sao Paulo Üniversitesi de bu yıl 51-60 bandında kendine yer bulmayı başardı.

21 ülkenin temsil edildiği sıralamada 43 üniversiteyle en fazla yer alan ülke, ABD oldu. Bu ülkeyi 12 üniversiteyle İngiltere ve 6 üniversiteyle Almanya takip etti. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 11:18
YORUM EKLE