Din sınavı kitapçığındaki 'namaz' sorusunda 'yanlış şık' Ali İsmail!

Sözün Özü adlı yayınevinin hazırladığı deneme sınavı kitapçığında skandal

Din sınavı kitapçığındaki 'namaz' sorusunda 'yanlış şık' Ali İsmail!

Gezi eylemlerinde polislerce öldürülenlerin adalet arayışları yanıtsız kalırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere yetkililerin hedef haline getirdiği mağdurlara saldırılar da sürüyor.

Van’da bir yayınevi, 6. sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında büyük bir skandala imza attı. Deneme sınavı kitapçığında Gezi eylemleri sırasında vahşice dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın oturur haldeki fotoğrafı şıklara konuldu ve "Aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir," diye soruldu.

6. SINIF ÖĞRENCİSİNE SKANDAL SORU

Evrensel'den Beyar Özalp'in haberine göre; Sözün Özü yayınları tarafından hazırlanan ve bu yayıneviyle anlaşmalı okulların bütün Türkiye’de 6. sınıf öğrencileri için yaptığı deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, "Namaz, başlama tekbiri, ayakta durmak, eğilmek (rükû), secde yapmak ve selam vermek gibi hareketlerden oluşur. Buna göre aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir" sorusuna yer verildi. Sorunun şıklarının üçünde çeşitli namaz pozisyonlarında çocuklar resmedildi. Ancak şıklardan birinde, Eskişehir’de polisler ve bir grup sivil tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın otururken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 14:39
YORUM EKLE