Ders esnasında gözaltına alınan Gizem Yerik'e hem ceza hem tahliye

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan ve 76 gündür tutuklu olan üniversite öğrencisi Gizem Yerik tahliye edildi

Ders esnasında gözaltına alınan Gizem Yerik'e hem ceza hem tahliye

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan üniversite öğrencisi Gizem Yerik’in yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Mahkeme suçunu sabit gördüğü Gizem Yerik’i, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün, ‘terör örgütü propagandası’ suçundan da üç yıl dokuz ay olmak üzere toplam dört yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasına çarptırarak tahliyesine karar verdi.

Gizem Yerik, Yargıtay’ın cezasını onaması halinde tekrar cezaevine girecek. Gizem Yerik'in avukatları hukuk mücadelesine devam edecek ve kararın bozulması için temyiz başvurusunda bulunacak.

NE OLDU?

Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olan Gizem Yerik sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ders esnasında göz altına alınarak aynı gün Cumhuriyet Savcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Örgüt propagandası’ suçlamasıyla, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Mudanya Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Tutuklanmasının ardından Bursa Cezaevi'ne gönderilen Gizem Yerik kadın koğuşu olmaması nedeniyle 6 gün boyunca tek kişilik hücrede tutulup ardından Gebze Kadın Cezaevi'ne gönderilmişti.

SORULAR

Gizem Yerik'e susma hakkını kullandığı emniyette ve savcılıkta akademisyenlerin bildirisine destek metnine imza vermesi, haber paylaşımları, Twitter’daki retweetleri, Cizre’de bodrumda mahsur kalanlara ilişkin iletileri, Kobanê direnişinde yaşamını yitiren Arin Mirxan’a dair ifadelerinin de olduğu sosyal medya paylaşımları soruldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 17:27
YORUM EKLE