Barış Akademisyenleri de ihraç edildi

OHAL kapsamında yayınlanan son kararname ile aralarında barış imzacısı akademisyenlerin de bulunduğu 2346 öğretim görevlisi ihraç edildi

Barış Akademisyenleri de ihraç edildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında dün gece 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha Resmi Gazete’de yayınlandı.

Evrensel'in haberine göre; yeni OHAL KHK'leri üniversiteleri de hedef aldı. Aralarında Barış için Akademisyenlerin de bulunduğu 2346 öğretim görevlisi ihraç edildi.

İhraç edilenler kararı KHK ile öğrenirken tepkilerini sosyal medya hesaplarından da dile getirdiler.

Kocaeli Üniversitesi'nde aralarında Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Doç. Yücel Demirer, Yar. Doç. Hakan Koçak'ın da olduğu çok sayıda barış imzasını akademisyen görevinden ihraç edildi.

Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Candan Badem Twitter hesabından, "Günaydın. Bugünkü KHK ile beni de kamu görevinden atmışlar. Hiçbir delil yok, ama hüküm var. İslam faşizmi" yazdı. Badem'in 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanmak istenmesi kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Ankara Üniversitesi'nden Celil Kaya ise "Dün gece yayınlanan KHK ile kamu görevinden çıkarılmışım. Yanlış hesap bağdat'tan döner mi bilmem ama bu hukuksuzluğa eyvallah demeyeceğim" derken üniversitesinde 7 Eğitim-Sen üyesinin ihraç edildiği bilgisini verdi.

ADAKLI: DÜŞMAN GÖRDÜKLERİNİ TASFİYE EDİYORLAR

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Gülseren Adaklı'nın bianet'e yaptığı açıklama şöyle:

“Alınan kararla ilgili şoktayım. Çünkü OHAL kapsamında bile olsa herkesi bir terör örgötüne üye olduklarını gerekçe göstererek uzaklaştırmaları absürd. Yerel iktidarların, rektörlerin ve içeriden kötü niyetlilerin, çok müdahalesi olduğunu düşünüyorum. Kötü niyetlilerin düşman olarak gördüklerini tasfiye edebilmesi için çok müsait bir durum var. Geçmişte de bir sürü insan işten atıldı. Uzaklaştırıldı. Şimdi yine aynı şeyler yaşatılıyor. Ben haklarımı savunmaktan vazgeçmeyeceğim. Dava açmayı düşünüyoruz. Diğer arkadaşlarla birlikte dayanışma içinde olacağız.”

İşte ihraç edilen akademisyenlerin listesi:

Akademisyenler listesi...

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 17:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER