Avcı: Tarih kitaplarından bizi ayıran ifadeler temizlenecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Talim Terbiye Kurulu'nun değişiklikler için çalışmalara başladığını söyledi...

Avcı: Tarih kitaplarından bizi ayıran ifadeler temizlenecek

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Talim Terbiye Kurulu'nun tarih kitaplarında bazı değişiklikler yapmak için çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Avcı, Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi'nde yapılan Avrasya Türk Dili ve Tarihi Eğitimi Uluslararası Sepozyumu'nda konuştu.

Avcı, "Talim Terbiye Kurulu bütün tarih eğitimi konusunda çok köklü, yeniden çalışma içerisindedir. Tarih kitapları elden geçirilecek" dedi.

"BİZİ AYIRAN İFADELER BU KİTAPLARDAN TEMİZLENECEK"

Avcı, "Bizi birleştirmesi beklenen ama tam tersi zaman zaman bizi ayıran ifadelerin bu kitaplardan temizlenmesi ve bütün millete hitap edecek, bütün milletin başarılarını ihtiva edecek kitapların yazımı konusunda Talim Terbiye Kurulu kapsamlı çalışma içerisinde" şeklinde sürdürdü.

"KİTAPLAR TEK TEK ELDEN GEÇİRİLİYOR"

Sempozyumun ardından çıkışta gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya tarih kitaplarında ne tür bir düzenleme yapılacağı sorusuna, "Madde madde sayamam ama bütün tarih kitapları tek tek elden geçiriliyor. Her düzeydeki tarih kitapları, bir bütünlük içerisinde birbirini tamamlayacak bir anlayışla yeniden hazırlanıyor" yanıtını verdi.

Tarih kitaplarında kendisini rahatsız eden çok unsur olduğunu söyleyen Bakan Avcı, "Örnek verebilir misiniz ?" sorusuna da " Onları düzelttiğimiz zaman göreceğiz. Ucu açık bir çalışma iyi bir çalışma olacak" yanıtını verdi.

SBS sınavıyla ilgili sorulara yanıt vermeyen Bakan Avcı geniş güvenlik önlemleri altında üniversiteden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2013, 21:42
YORUM EKLE