Karayolları Mahallesi'nde "Kuran okuma etkiliği " adı altında imzasız bildiri dağıtarak etkinlik düzenleyen İslami bir gurubun düzenlediği etkinlikte içeride başlayan gerginliğin dışarıya taşarak Kürtlere dönük saldırıya dönüşmesinin ardından ulaşılan ayrıntılar, olayın organize bir saldırı olduğunu gösteriyor. Etkinliği düzenleyenlerin ve etkinliğin anonsunu yapan araçların plakalarının Sakarya ve Bursa gibi illere ait olması ve kim olduklarına dair dağıttıkları bildirilerde imza bulunmaması soru işaretleri yaratıyor. Etkinliğin başladığı sırada Fatih Camisi'nden "Orayı terk edin, onların dinle imanla alakası yok" anonsunun yapılması ve etkinlikte konuşan kişinin kitleyi adeta provoke etmek için kendisini son peygamber ilan etmesi ise dikkat çekici.

İstanbul Gaziosmanpaşa'ya bağlı Karayolları Mahallesi'nde dün gece IŞİD'e yakın olduğu belirtilen İslami bir gurubun "Kuran okuma etkinliği" adı altında düzenlediği ve ardından içeride başlayan gerginliğin etkinliğe katılan ve mahallede yaşayan Kürtlere dönük saldırıya dönüşmesi olayıyla ilgili dikkat çekici ayrıntılara ulaşıldı. Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) ulaştığı bilgiler ve mahalle sakinlerinin anlatımları, olayın bir provokasyon organizasyonu şeklinde örgütlendiğine işaret ediyor.

BİLDİRİLER NEDEN İMZASIZ?

DİHA'dan Çağdaş Kaplan'ın haberine göre, mahallede dün sabah saatlerinden itibaren önce "Kuran okuma etkinliğine" davet adı altında bir anons aracı dolaştırılmaya başlandı. Anons aracıyla yapılan duyurunun yanı sıra evlerin kapılarına etkinliğin davetiyesini bırakılarak yurttaşlar Özkartal Spor Kulübü sahasında düzenlenecek etkinliğe davet edildi. Dağıtılan bu bildirilerde dikkat çeken ayrıntı üzerinde herhangi bir kurum yada gurup tarafından düzenlendiğinin belirtilmemiş olması oldu.

Kapılara bırakılan bu imzasız bildirilerde sadece "Kuran ile Peygamber efendimiz Hz. Muhammed. Bay-bayan tüm halkımız davetlidir. Canlı ilahi. Hanımlara yer ayrılmıştır. Kuran-ı Kerim hediye olarak dağıtılacaktır" ifadeleri aldı.

Etkinliğin başlama saati olan 20.30'da ise aralarında Kürt kadınların ve gençlerin de bulunduğu kimi yurttaşların etkinliğin düzenlendiği Özkartal Spor Kulübü sahasına gitti. Başlayan etkinlikte Kuran-ı Kerim okunmaya başlanmasının ardından işin rengi değişmeye başladı. Kürsüye çıkan etkinliği organize edenlerden bir şahsın "Kutsal topraklardan gelen peygamberinizim" diyerek kendisini peygamber olduğunu söylemesi üzerine etkinliğe katılan Kürt yurttaşlar duruma tepki göstererek alanı terk etmek istedi.

Gösterdikleri tepki sonrası alandan ayrılmak isteyen bu yurttaşlar dışarı çıkmak istese de organizatörler tarafından dışarı çıkmalarına izin verilmedi.

Bu yüzden iyice gerilen ortam içerisinde içeride yaşananların dışarıya yansıması üzerine mahalledeki diğer Kürtler de sahanın önüne geldi. Ortamın iyice gerilmesi üzerine sözkonusu İslami gurup üyeleri kadınlı-erkekli olarak hep bir ağızdan "Tekbir" getirip, sopa ve demir çubuklarla önce sahayı tek etmek istemeyen yurttaşlara ardından da kapı önüne gelenlere saldırdı.

Sözkonusu gurubun silah da kullandığı saldırı da 1'i ayağına isabet eden kurşunla olmak üzere 8 Kürt yurttaş çeşitli yerlerinden yaralanarak Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

İSTANBUL DIŞINDAN MI GELDİLER?

Mahallede gece boyunca gerilimi yükselten bu saldırıyı ilişkin etkinliğe katılan mahalle sakinlerinden edinilen bilgilere göre, saldırgan gurubun olay yerinden kaçarken bindiği araçların çoğunluğu Sakarya yada Bursa plakalıydı. Yine belirtilene göre etkinliğin duyurusunun yapıldığı aracın plakası da 16 DH 563'dü.

CAMİ'DEN 'ORAYI TERK EDİN' ANONSU

Bu dikkat çekici ayrıntının yanı sıra bazı yurttaşlar, etkinliğin başlamasından hemen sonra alanın hemen yanında bulunan Fatih Camisi'nden "Orayı terk edin onların dinle imanla alakası yok" anonsu yapıldığı iddiasında bulundu. Anonsun cami imamı mı yoksa camiye giren başka kişiler tarafından mı yapıldığı ise net değil. Fakat mahalle sakinleri bunun da provokasyonu arttırmaya yönelik olduğu görüşünde.

'TEKBİR GETİREREK SALDIRDILAR'

Saldırıda yaralananlardan biri olan 16 yaşındaki H.A, sahada gerginliğin başladığını duymalarının ardından etkinliğin düzenlendiği alana doğru ne olduğuna bakmak için gittiğini, gider gitmez ise "Allah Allah son Peygamber bizleriz" diye bağıran bir gurubun saldırısına uğradıklarını söyledi.

Bu sırada kafasına bir sopayla vurulduğunu ve bayıldığını anlatan H.A, sonrasında kendisine bayılması üzerine çevredekilerce hastaneye kaldırıldığının söylendiğini belirtti.

Saldırıda yaralanan çocuklardan S.A. ise merak ettikleri için mahalledeki diğer çocuklarla etkinliğe gittiklerini, etkinliğin düzenlendiği alana girdikleri sırada gerginliğin başladığını ve bu sırada gurup tarafından kapının önünden saldırıya uğrayarak sıkıştırıldıklarını söyledi. Gözüne darbe aldığını ve kendisini zorla dışarı atabildiğini belirten Anık, daha sonra hastaneye kaldırıldığını belirtti.