Bir grup gazeteci, çatışmalı bölgelerde gazetecilik yapan meslektaşları ile dayanışmak için Diyarbakır'a giderek haber nöbeti başlatacak.

Kendilerine Dayanışma Nöbeti Koordinasyon Grubu adını veren ve aralarında Fehim Işık, Arzu Demir, Evrim Kepenek, Fatih Polat, Ceyda Karan, Tuğba Tekerek'in de yer aldığı bir grup gazeteci, çatışmalı bölgelerde gazetecilik yapan meslektaşları ile dayanışmak için Diyarbakır'a giderek haber nöbeti başlatacak.

"Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız"
sloganıyla başlatılan haber nöbeti kapsamında, baskı altında mesleklerini icra eden gazetecilerle birlikte haber takibi yapılacak.

Daha sonra nöbetçi gazeteciler, gözlemlerini görev yaptıkları haber sitelerinde ve gazetelerinde yazacaklar. Dayanışma Nöbeti Koordinasyonu tarafından paylaşılan çağrı metni şöyle:

"Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız. 7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden hayatımıza giren çatışma can almaya devam ediyor. Gerçekler yayın yasakları ile gizlenmeye, gazeteciler baskılar ile susturulmaya çalışılıyor.

Sokağa çıkma yasaklarıyla gerçeklerin karartılmaya çalışıldığı bölgede görev yapan meslektaşlarımız ise yoğun baskılara maruz kalıyor; çalışmaları engelleniyor, kafalarına silah dayanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. 31 meslektaşımız hala cezaevinde tutuluyor. Halkın haber alma hakkı için canı pahasına çalışan meslektaşlarımızla dayanışmanın batıdaki biz gazetecilerin de en temel görevlerinden biri olduğu düşüncesindeyiz ve bu düşünceyle silahların gölgesinde görev yapan meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Basın meslek örgütlerinden ve gazetecilerden oluşan bir heyetin sokağa çıkma yasakları ile baskı altında tutulan bölge illerine yapacağı ziyaretin ardından, bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak için, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması için, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak için, halkın haber alma hakkı için bölgeye gideceğiz.

Gazeteci meslektaşlarımızla birlikte çalışıp, onların üzerindeki baskıların kalkması için dayanışma duygularımızı götüreceğiz. Her hafta bir grup gazeteci olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlere giderek, haber yapacağız. Dayanışma nöbetine katılmak isteyen meslektaşlarımız, katılabilecekleri tarihleri dayanismanobeti@gmail.com adresine mail ile bildirebilirler."