Türkiye'de feminist mücadelenin önemli isimlerinden gazeteci yazar Saynur Çetiner vefat etti. Çetiner'in cenazesi yarın Aliağa Mezarlığı'nda defnedilecek.

Çetiner'in bir süredir akciğer kanseri tedavisi gördüğü biliniyordu. Çetiner'in cenazesinin yarın 12.30'da Aliağa Mezarlığı'nda düzenlenecek törenle defnedilecek.

Feminist mücadelenin önemli isimlerinden olan Çetiner için kadın örgütleri de cenaze törenine çağrıda bulundu.

Kadın mücadelesi üzerine birçok çalışması ile bilinen gazeteci yazar Çetiner, meslektaşı Baki Koşar anısına hazırlanan Diclenin Gözyaşları kitabında da yazar olarak yer almıştı. Aynı zamanda çevirmen olan Çetiner, Danielle Mitterrand ve Dominique Chalvin'in kitaplarını da Fransızca'dan Türkçe'ye çevirdi.

Kurtuluş geleneğinden

Saynur Çetiner, 70’li yıllardan itibaren Kurtuluş Hareketi içinde yer aldı. Kurtuluş’un Avrupa örgütlenmesinde de bulunan Çetiner, Fransa’nın başkenti Paris’te uzun yıllar politik mülteci olarak yaşadı. Daha sonra, 80’li yılların sonunda Türkiye’ye dönen Çetiner, gazetecilik yaptı.

Mahir Sayın sosyal medya hesabından, "Kurtuluş hareketinin oluşumundaki ilk kadın militanlarından sevgili yoldaşımız Saynur Çetiner'i yıldızlara yolcu ettik. anısı mücadelemizde yaşayacak.." paylaşımı yaptı.


Kaynaklar: gazeteduvar, avrupademokrat, gaziantephaberler.com