Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında “örgüte üye olmak” ve “zincirleme örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 20 yıla kadar hapis istendi. 

Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında Rosa Kadın Derneği soruşturmasında “örgüte üye olmak” ve “zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Yalçın, duruşmaya katılmazken, avukatı Resul Tamur hazır bulundu.

Mahkemenin istemiyle Yalçın’ın çalıştığı öne sürülen Jinnewes sitesi hakkında emniyetten istenilen bilgi mahkemeye ulaştı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden gelen yazıda Jinnews’in PKK ve KCK’yi övücü ve destekleyici haberler yaptığı ileri sürüldü. 

‘İRADESİNİ ÖRGÜTE TESLİM ETMİŞ’

İddia makamı verdiği mütalaasında, tüm dosyada elde edilen deliller ve gizli tanık beyanlarında Rosa Kadın Derneği’nin faaliyetleri çerçevesinde örgütsel eylemlere katıldığı, kendi iradesini örgütün iradesine teslim ettiği, örgüt hiyerarşisi içinde hareket ettiğine dair yeterli ve inandırıcı nitelikte delil toplandığını savundu. İddia makamı, Yalçın’ın herkese açık sosyal medya hesabında paylaştığı bir fotoğraf ile örgütün amacını ve yöntemlerini meşru gösterecek şekilde “zincirleme şeklinde örgüt propagandası yaptığını” tüm dosya kapsamında “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğinin sabit olduğunu öne sürerek, Yalçın’ın 8 yıl 6 ay ile 20 yıl arası değişen hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

‘POLİS KENDİSİNE GÖRE GAZETECİLİĞİ TANIMLAMIŞ’

Avukat Resul Temur, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün gönderdiği yazıda Jinnews Ajansı’nın yapmış olduğu haberleri ve gazeteciliği kendisine göre tanımlayıp yorumladığını ve tanımlamaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Ajansın yasal olarak gazetecilik faaliyeti yürüten bir kurum olduğunu ifade eden Tamur, Jinnews’in yasal olarak faaliyet yürüttüğüne ilişkin vergi levhasını mahkemeye sundu. Müvekkili Nurcan Yalçın’ın JinNews muhabiri olmadığını, Jin Haber Ajansı (JİNHA) muhabiri olduğunu hatırlatan Tamur, buna ilişkin belgeleri ve beyanları daha önce mahkeme heyetine sunduklarını ifade ederek, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu. 

Süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 22 Kasım’a erteledi.

Kaynak: MA