Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kartal-2 operasyonunun yapıldığı Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bir mağarada başlarından vurulmuş halde 13 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

Akar, henüz kimlikleri açıklanmayan 13 kişinin kaçırılmasının güvenlik gerekçesiyle daha önce açıklanmadığını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri 10 Şubat'ta Türkiye sınırına yakın bölgedeki PKK varlığına karşı operasyon başlattığını duyurmuş ve operasyonun 14 Şubat pazar günü başarılı şekilde sonlandırıldığını açıkladı.

Operasyonun bittiğini açıklayan Hulusi Akar, aynı zamanda daha önce kaçırılmış olduğu ortaya çıkan 13 kişinin bir mağarada hayatını kaybettiğini şöyle açıkladı:

"Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir."

ÖLDÜRÜLEN KİŞİLERİN KİMLİĞİ

Malatya Valisi Aydın Baruş, Gara'da infaz edilen 13 kişiden 10'unun kimliklerinin belirlendiğini, üç kişinin kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Malatya Valisi Aydın Baruş'un açıklamasına göre kimliği tespit edilen 10 kişi:

*Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı

*Mersin nüfusuna kayıtlı Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Sedat Yabalak

*Malatya nüfusuna kayıtlı Rize İl Jandarma Komutanlığında görevli jandarma personel astsubay başçavuş Semih Özbey

*Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı er Adil Kavaklı

*Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Vedat Kaya

*Siirt nüfusuna kayıtlı Bingöl İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli jandarma er Süleyman Sungur

*Eskişehir nüfusuna kayıtlı Hakkari İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli uzman erbaş Mevlüt Kahveci

*Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Erzincan'daki birliğine katılmak üzere yola çıkmış olan topçu er Müslüm Altuntaş

*Adıyaman nüfusuna kayıtlı sivil Aydın Köse

*Samsun nüfusuna kayıtlı sivil Muhammet Salih Kanca

Reuters haber ajansının aktardığına göre söz konusu Türklerin kaçırıldığından haberdar olduklarını belirten Hulusi Akar, güvenlik gerekçesiyle bunun daha önce açıklanmadığını belirtti.

Olayla ilgili PKK'ye yakın yayın organı ANF haber ajansı ise öldürülen kişilerle ilgili olarak "Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır." iddiasını ortaya attı. Örgütün iddiasında " Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır" denildi.

OPERASYONUN BİLANÇOSU

Milli Savunma Bakanı Akar, “Pençe Kartal-2 Harekatı'nda 3'ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist sağ ele geçirildi" dedi. Akar ayrıca "Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır" ifadelerini kullandı.

ÖLDÜRÜLEN 13 KİŞİ İÇİN ŞU ANA KADAR KİM NE DEDİ?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde şehit olan 13 sivil vatandaş için başsağlığı diledi.

Çavuşoğlu, Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Kahraman askerimizin karşısına çıkamayan korkak terör örgütü 13 masum vatandaşımızı kalleşçe öldürdü. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli: “Mağara katliamının PKK terör örgütü ve destekçilerinin hesaba çekilmesi için bir yol ağzı, bir karar ve kader anı olduğuna inanıyorum. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, hiç kimse şablon ve bildik ezberlerin arkasına saklanamayacaktır. Masumların kafalarına kurşun sıkan hainleri kim aklamaya ve arkalamaya yelteniyorsa bilinsin ki cinayetlere taammüden iştirak etmiş demektir. Ve teröristtir."

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: "Hain terör örgütü tarafından alçakça şehit edilen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Kalleş terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı verdiğimiz mücadelemizi kararlılıkla ve amansız bir şekilde sürdüreceğiz."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Murat Karayılan'ı bulup bin parçaya bölmezsek bu Millet ve Şehitlerimiz yüzümüze tükürsün"

Ahmet Davutoğlu: Hain terör örgütü tarafından kaçırılarak, alıkonuldukları mağarada şehit edilen masum sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun

Meral Akşener: PKK terör örgütü tarafından #Gara ‘da şehit edilen 13 sivil vatandaşımıza Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türk milletinin başı sağ olsun.

İbrahim Kalın: Terör örgütü PKK'nın sivillere yönelik saldırılarını sürdürdüğünü ancak dünyanın sessiz kaldığını belirterek, "Bu sessizlik, utanç verici bir suç ortaklığıdır ama biz sessiz kalmayacağız." ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Gara bölgesinde hain terör örgütü tarafından kaçırılan ve alçakça şehit edilen masum vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

Milli Savunma Bakanlığı: İnsanlık düşmanı terör örgütü PKK’nın sivil vatandaşlarımızı canice şehit ettiği mağarada, teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ali Babacan: "Alıkonulan 13 vatandaşımızın #Gara‘daki terör eyleminde PKK tarafından şehit edildiğini derin bir üzüntüyle öğrendim. Vatandaşlarımıza Allah‘tan rahmet, ailelerine sabır, tüm milletimize başsağlığı diliyorum."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: "Hain terör eylemi sonucu 13 masum Türk vatandaşının acımasızca şehit edildiği haberi bizi derinden sarstı. Sivillere yönelik bu korkunç terör eyleminden son derece öfkeliyiz ve terörizmin tüm tezahürlerini şiddetle kınıyoruz"

HDP'DEN AÇIKLAMA: DERİN ÜZÜNTÜLERİMİZİ İLETİYORUZ

Halkların Demokrasi Partisi'nden yapılan açıklamada, "Merkez Yürütme Kurulumuz (MYK) devam eden toplantısında Gare’de yaşanan can kayıplarını gündemine almıştır" denildi ve toplantının ardından konuya ilişkin yazılı açıklama yapılacağı belirtildi.

Daha sonra gelen açıklamada şunlara yer verildi:

"Halkların Demokratik Partisi olarak, bu sınır ötesi operasyon sonucunda, uzun süredir PKK’nin elinde tutulan ve kendilerini silahlı bir saldırıdan koruma imkanından mahrum olan 13 kişi ve hayatını kaybeden herkes için derin üzüntülerimizi, kayıpların ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. 40 yıldır süregelen ve on binlerce yaşama mal olan çatışma boyunca, daha önce de PKK tarafından asker, polis ve devlet görevlileri alıkonmuş, ancak alıkonanların canlarına bir zarar gelmemesi ve en kısa zamanda serbest bırakılmaları için başlatılan diplomatik çabalar her zaman olumlu sonuç vermişti. İnsan hakları örgütleri ve barış aktivistlerinin oluşturdukları inisiyatiflerin yürüttükleri görüşmeler sonucunda alıkonanların tümü eksiksiz ve sağ salim evlerine dönmüşlerdi. Halkların Demokratik Partisi, barışa ve çatışmasızlık gayretlerine katkı verme sorumluluğuyla alıkondukları günden itibaren asker, polis ve devlet görevlilerinin aileleriyle temas halinde oldu. Yakınları ve evlatlarının serbest bırakılması için çare arayan aileler İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileriyle birlikte 2015, 2016 ve 2019’da 4 kez Meclis grubumuzu ziyaret ederek yakınlarının özgürlüğüne kavuşması için gayret göstermemiz dileğinde bulundular. Hem bu görüşmelerimizde hem de basın toplantılarında ve Meclis Genel Kurulu’nda yaptığımız açıklamalarda, iktidarın ve diğer partilerin de bu çabalara katılması halinde, payımıza düşen her tür görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu açıkça ifade ettik. Halkların Demokratik Partisi, ailelerin ve kamuoyunun soru ve taleplerini TBMM gündemine taşımasına karşın, bu çabalarımız yanıtsız bırakıldı. İktidar, ailelerin çırpınışlarına olumlu veya olumsuz hiçbir yanıt vermediği gibi, kimi aileleri de Diyarbakır İl Binamız önünde süregiden oturmaya dahil etti."

Diğer yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 Türk vatandaşının ölümüyle ilgili provokatif paylaşım yapanlar hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında da 'provokatif sosyal medya paylaşımları' gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, alıkonulan yurttaşların teslim alınması konusunda defalarca girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Türkdoğan, "Öncelikle çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum. Yaşamını yitirenlerin ailelerine de bir kez daha başsağlığı diliyorum. Aileler ile uzun zamandır iletişim halindeyiz. 2015'ten beri sürekli olarak 10 aile derneğimize başvurmuştu. Biz aileler ile sürekli olarak ortak basın toplantıları yapıp, çağrılar gerçekleştirmiştik. TBMM nezdinde defalarca parti gruplarıyla görüşmeler yaptık. Defalarca girişimlerde bulunduk ama malesef güvenlikçi anlayış bir türlü esnemedi ve bir muhataplık ilişkisi kurmayıp alıkonulan asker ve polislerin teslim alınması noktasında istenilen adımı atmadı" dedi.

Türkdoğan, PKK'ye dönük yaptığı eleştiride, "Burada PKK'yi de eleştirmek gerekiyor. Bu kadar uzun süreli alıkoyma daha önce hiç yaşanmamıştı. Defalarca bu çağrılar gerçekleşmişti, keşke olumlu cevap verselerdi ve sağ salim ailelerine iletebilseydik" dedi.

Türkdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Bu insanlar savaşın kurbanı. Yapılan açıklamaları izledim. Milli Savunma Bakanı'nın yaptığı açıklamalarda hiç üzüntü emaresi görmüyorum. Sayılar veriyor ve sıradan konuşuyor. Burada yaşamını yitirenlerin hepsi Türkiye'nin vatandaşı. Türkiye vatandaşlarını kaybetmeye devam ediyor. Bu vesile ile "Ne kadar daha sürecek?" Bu soruyu sormak gerekiyor. Bu durumların savaşın ağır ve yıkıcı sonuçları olduğunu görmek gerekiyor.

Alıkonanların yeri bilindiği halde bu kadar kapsamlı bir askeri harekat yapılmasının olası sonuçlarından birinin de bu olacağının biliniyor olması gerekiyor. Bu noktada özellikle yetkili savcılıkların olay ile ilgili kapsamlı bir soruşturma açmaları gerekiyor.

Kamuoyuna daha tatmin edici açıklamalar yapılması gerekiyor. Neden 6 yıldır bu insanları sağ salim teslim alamadık bence bu sorunun sorulması gerekiyor. Bu saatten sonra yapılacak tek şey etkili bir soruşturmanın uygulanmasını istemektir. Bence sağ salim kurtarılabilecek insanlar yeterli çaba gösterilmediği için yaşamını yitirdi. Yaşamını ne şekilde yitirdiğinin fazla bir önemi yok. Bu bir savaşın sonucudur. Keşke bu noktaya gelinmeseydi."

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Gara'da düzenlenen operasyon ve 13 kişinin ölümüyle ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Sözcüsü Ned Price'ın yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 "ABD, Türk vatandaşlarının Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nde öldürülmesinden büyük üzüntü duyuyor. NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız ve son çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Eğer Türk vatandaşlarının terör örgütü PKK'nın elinde öldüğüne dair haberler teyit edilirse, bu eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz."

Kaynak: euronews