Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kendisine yönelik iddiaları nedeniyle Burhan Kuzu'nun danışmanı Sinan Çiftçi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Oktay'ın avukatı Deniz Yazar tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Çiftçi'nin, 8 Ağustos'ta bir Youtube kanalındaki yayında Fuat Oktay'a yönelik “hakarette bulunduğu” iddia edildi.

Dilekçede, Çiftçi'nin, “gerçekle örtüşmesi mümkün olmayan çirkin ithamlarda bulunduğu” öne sürüldü.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "hakaret" suçuna ilişkin 125. maddesindeki hükümler ile Anayasa'nın 26. maddesindeki "Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti" hükümlerinin hatırlatıldığı dilekçede, Çiftçi'nin Oktay ile ilgili sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında bulunmadığı, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde değerlendirilmesinin de mümkün olmadığı savunuldu.

Dilekçede, Çiftçi'nin ifadelerinin, Oktay'ın "onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek" nitelikte olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

AK Parti'de milletvekilliği dahil birçok görevde bulunan Burhan Kuzu'nun, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ile fotoğrafı ortaya yayınlanmış ve Zindaşti'nin serbest kalması için yargı görevlilerini aradığı ortaya çıkmıştı. Kuzu hakkında soruşturmalar ve dava açılmıştı.

Bir davada 5 yıla kadar hapsi istenen Kuzu'nun, 1 Kasım 2020'de korona virüsü (Covid-19) nedeniyle vefat ettiği açıklandı.

Kuzu'nun danışmanı Sinan Çifti, 8 Ağustos 2021'de Bizim TV Youtube kanalındaki açıklamasında Kuzu'nun öldürüldüğünü iddia etti.

Kuzu'nun “Fuat Oktay, Berat Albayrak ve Mustafa Şentop'a çok iş çözdürdüğünü” öne süren Çiftçi, “Burhan Kuzu, ciddi paralara iş takibi yapardı. En çok Berat Albayrak'ı kullanırdı. Fuat Oktay, Mustafa Şentop'a da çok iş çözdürdü. Bu olaylar daha da büyümesin diye Zindaşti dosyasını kapatmak için hastanede Burhan Kuzu'nun fişini çektiler diye düşünüyorum” dedi.