Fransız savaş uçakları dün Musul’da bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne ait bir askeri eğitim kampını hedef almıştı.

Irak istihbarat kayanakları Fransız savaş uçaklarının uzun bir keşif çalışmasının ardından düzenlediği saldırıda, 75 örgüt militanının öldürüldüğünü ve IŞİD’in askeri araçlarının tahrip edildiğini duyurdu.

Kaynaklar saldırıda çok sayıda militanın da yaralandığını ve yaralıların Musul’daki değişik hastanelere kaldırıldığını belirtti.

Dün Elysee Sarayı, Fransız uçaklarının, Irak’taki ilk hedefleri vurduğunu açıklamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, da düzenlediği basın toplantısında, IŞİD ile mücadeleye Irak hükümetinin talebi üzerine hava desteği vererek katılacaklarını söylemişti.

Hollande, ’Çağrı üzerine IŞİD ile mücadeleye hava desteği verilmesini kararlaştırdım. Bunda öteye gitmeyeceğiz. Kara birlikleri olmayacak ve Irak’a karadan müdahale etmeyeceğiz’ ifadelerini kullanmıştı.

Paris’te düzenlenen ’Irak’ta barış ve güvenlik’ başlıklı uluslararası konferansta, Irak hükümetinin talebi doğrultusunda, ’askeri destek’ verilebileceği sonucu çıkmıştı. (basnews)